| anonim_4396 a întrebat:

Bună... M-AM FRIPT sad. Nu aţi vrea să ştiţi cum e să ţii degetul câteva secunde la vreo 85 de grade. M-am fript la mâna stângă, la două degete. Şi mă cam "încălzesc" degetele dacă nu le pun pe ceva rece. Ce aş putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Cella a răspuns:

Eu stiu ca in situatii din astea se foloseste albusul de ou...dar imediat dupa ce s-a intamplat"evenimetu" incearca

:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este la farmacie bioxiteracor spray pentru arsuri

| AndreiGabi a răspuns:

Daca e mai grav medic...eu cand mai patesc pun putina sare si ceapa laughing invatatura de la bunica

| Elenika a răspuns:

Cred ca exista la farmacie un spray pentru "degete fripte" laughing.

| Kynkyutza a răspuns:

Si eu ma frig uneori si folosesc albus de ou imediat dupa ce ma frig si dupa aceea un unguent Fluocinolon ca sa se vindece, nu e bine sa-l pui in apa rece. pentru emeliorarea durerii e bine sa folosesti ulei de masline rece sau chiar si ulei de floarea soarelui si miere.

| xBlueEyes a răspuns:

Si mama mea s-a ars la gat cu un aparat din acela pentru ondulat parul si ea a folosit miere si a dat rezultate.