| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc Cristina, am 18 ani si am fumat asa zisa iarba legala mai exact ganja, spice, skunk, smoke timp de o luna aproape in fiecare seara si ma simt foarte ciudat cand nu fumez! Am stari de confuzie, neliniste, ma gandesc la tot felul de lucruri ciudate! poate o sa radeti dar am impresia ca am inebunit, simt ca sunt alta persoana, in corpul meu parca a intrat alt suflet, nu am cuvinte sa explic cum ma simt, imi e frica sa ma duc sa imi fac niste analize nu vreau sa se afle ca mam drogat imi e frica sa nu patesc ceva, dar am ajuns in stadiul in care numai stiu pe ce cale sa o iau imi e frica de viata numai pot sa iau unele decizii si in plus de asta am slabit foarte mult numai pot sa mananc numai pot sa dorm sunt foarte nervoasa si am inceput sa ma urasc si sa urasc tot ce ma inconjoara! nu stiu ce sa fac ca sa imi revin complet si sa fiu fata care eram inainte sa incep cu aceste droguri! e adevarat ca atunci cand fumezi iti dau o stare de bine orice ti se pare amuzant devii o persoana foarte diferita de ceea ce esti tu cu adevarat! nu pot sa imi dau seama care este explicatia la ceea ce mi se intampla mie dar imi doresc sa aflu si sa imi revin! ce pot sa fac in privinta asta oare mai am scapare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
121 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Satana il stapaneste pe om prin viciile lui.sil face rob.curvarii, betivii, drogatii, mancaii pe fiecare cu obiectul viciului lor.si locuind acolo el cere mereu ceia cei place.asa ca ori ii dai in continuare si mergi catre moarte, ori te opresti si o dai pe ceaiuri de dezintoxicare, fara tigari cafea si alcool. sper sati revii repede.si ca sa fii fericit nu ai nevoie de toate astea. poti fi pur si simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti trece si pe la biserica, sa te rogi pentru putin ajutor la Doamne-Doamne.ca el te iubeste si te ajuta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi URGENT la un psihiatru specializat pe probleme de dependenta si dezintoxicare. Ai dezvoltat dependenta de aceste droguri si nu vei putea scapa singura. Psihiatrul stie ce are de facut: te trateaza ambulator sau te interneaza intr-o clinica de dezintoxicare.
Ce vreau sa subliniez este ca trebuie sa mergi URGENT, azi. Fiindca fiecare zi care trece de afunda mai rau in dependenta si, undeva anume, existaun punct de unde nu mai e intoarcere, de unde dependenta e definitiva si iremediabila. Eu nu cred ca tu ai atins acest punct, cred ca inca mai poti fi salvata, dar trebuie sa faci ceva cu maxima urgenta.

| everywhere a răspuns:

Eu am consumat 7 luni si din care 3-4 au fost zilnic eu am stari si mai nasoale! Everywhere_lm@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa iti spun si eu cv, fara sa invoc nici un personaj mitologic sau biblic.
NU este nimic in neregula cu tine, nimic iesit din comun! Pentru experientele tale din ultiml timp este firesc sa te simti asa, ar trebui sa stii ca orice lucru in exces iti dauneaza, paine sa fi mancat non-stop timp de o luna si sunt sigur ca ai fi devenit la fel de depresiva, confuza anemica si slabita!
Ai masura! Inceara ce vrei, este mintea si creierul tau, esti libera sa le explorezi cat poti dar cu masura!
Zici acu cine e si asta sa-mi dea sfaturi. sunt un tanar la fel ca si tine care a facut de 15 mii de ori mai multe "experimente".
Am consumat ketamina, cocaina, heroina(1 data), reginoane ex-uri, lsd, lsa, dma, romparchine hash, verde, milk, si amestecuri intre ele.
Am trecut peste toate cu masura, nu pot spune dct, sa ai un program asa cum ai dimineata cand te duci la munca sau scoala. Nu forta organismul si in nici un caz creerasul.
Referitor la drogurile legale, desi sunt de acord cu ele din simplul motiv ca mie personal imi sunt mai accesibile chiar cred ca sunt mult mai nocive. gandeste-te putin, in ziua de azi se vb dct de bio, bio, bio... ce este mai bio dct o canepa pura ne tratata. Sa dea Domnul ca din toate relele din lume sa le alegem pe cele mai mici si usoare! nu vreau sa enumar cate rele fac toate lucrurile pe care societatea le accepta si fac cu mult mult mai mult rau dct o substanta deosebita care are ghinionul sa nu se numeasca alcool sau tutun...
Cand am citit postul tau am zambit pentru ca mi-am amintit de mine in multe dimineti. Sa sti dc esti fata desteapta esti oricum, nu trebuie sa faci imic pentru ca vor alti, pentru ca ti-se sugereaza, sau esti in afara grupuliu pentru ca nu fumezi. Stai treaza ia o pauza cm consideri u pana se curata organismul si pana atunci fi observator, ai sa vezi ca este foarte interesant sa stai si sa urmaresti reactiile altora, sa le creezi, sa le provoci.
Un psihologhappy un psiholog bun trebuie sa fie in aceeas masura nebun pentru a te putea intelege! asculta omu cu XP'ul mare si nu lovi tocul de sus.
U ai vrea sa ai starea aia mereu, non-stop, e normal, daca vrei sa supravietuiesti, urmeaza un usor program, fi ordonata! bine inteles micile excapade nu se pun sunt cele mai dulcihappy a si data viitoare incearca legal Weed! este cel mai aproape de realitate, cred ca il vei tolera foarte usor si iti mai mareste si apetitul> succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti nebuna drogurile sunt bune

| pryntzesika_dulc3atza a răspuns:

Cristina si eu sunt in aceiasi situatie dar nu fumez eu iau(spice gold) sigur stii. e urat.de 2 luni exagerez

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate aste sunt trecatoare daca sti sa te controlezi asta depinde de tine ce vrei sa faci cu viata ta ci de nimeni altcineva numa nu risca pre mult ca si creeru oboseste si de aia devi in starea in care esti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tepes daca dai in raspuns... macar scrie ceva calumea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti nebuna fata cei cu u si cu fazele astea crezi ca stau sa te caut prin site-uri ca sa dau d tine, drogurile sunt bune, hai pupuuu:**:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu fumezi, nu traiesti. Fumez de ani de zile si nu mi se pare asa o chestie, fumez de placere ca ma distrez nu simt nevoia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tepes ai foarte mare dreptate pe ala care ns ce zice despre tine e mare carnat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te inteleg perfect draga mea sad
EU de 2 luni de zile sunt asa.

Mi-am revenit o luna. Am fost intr-o zi la scoala si am avut un conflict cu un profesor ( a dat in mine ) si am avut o cadere de calciu. Din ziua aia starea mea s-a inrautatit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce tare! Inseamna ca astialaltii n.am luat de unde trebuielaughinglaughinglaughinglaughing eu fumez de ani buni si n.am nici pe dreaku rolling on the floorsi in plus n-am avut efectu asta nici l mj asa ca prostii sa nu mai fumeze iarba sa ramana la tigari daca sunt prosti si ajung la spital

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fumat cam din momentul cand au aparut, in jurul a un an si ceva. La inceput nu era o problema, dar timpul a trecut si adictia devenit din ce in ce mai mare pana cand am ajuns in toamna anului 2009 sa fumez zilnic, uneori chiar si cate 2 pe seara. Nu puteam percepe o alta cale de relaxare. Si sincer, nici acum nu stiu ce a fost in capul meu. Intr-un final starea mea s-a agravat cumplit, am ineput sa am tot felul de simtome ca a schizofrenicilor. In cele din urma parintii mei au aflat si am juns la sectia de psihiatrie unde am fost internat doua saptamani si ceva, din care nu imi mai aduc aminte mare lucru. Stiu ca m-am trezit legat de pat la un moment dat, m-am zbatut atat de tare incat mi-am ranit inchieieturile. Mi-au spus ca timp de 3 zile nu am dormit si ca debitam cumplit tot felul de irealitati. Aveam atat de multe impresii eronaate despre orice. Medicul credea ca e un inceput de schizofrenie.
In cele din urma, dupa ce m-am externat eram mai bine, dar nu cu mult, tot aveam impresii eronate, traiam inca pe alta lume.
Am fost tratat cu antipsihotice, Zyprexa si Depakine, diagnosticul fiind "episod psihotic". Azi nu mai iau medicamentatia, cu toate ca psihiatrul meu inca imi prescrie acele pastile. Ma simt in parametrii normali, dar prin cate a trebuit sa trec?
Daca aveti o problema cu drogurile, le folositi zilnic, este o problema, si se poate ajunge la boli psihice cronice. Chiar merita?

| jocuri888 a răspuns:

Heilaughing doamne "dar imi doresc sa aflu si sa imi revin! ce pot sa fac in privinta asta oare mai am scapare?" vai nu te speria ca nu esti pe heroinalaughing probabil halucinezi acum stai calma parerea mea nu renunta la ele nu te panica doar rarestele putinbig grin si incearca sa nu incerci prafurilaughing ma intelegi sper sa iti revii si ca te am ajutat cu parerea mea:*

| ioana_4251 a răspuns:

Salut, poate ai auzit de emisiunea Comanda la mine! ce parere ai de o participare? Poti sa cunosti mai multe despre tine si despre cei din jurul tau si sa ai o experienta de neuitat si sa castigi niste bani...suna-ma sau scrie-mi 0729 209 690

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea meaa ie sa nu te mai panichezii aiureaaaa.ca n-are nici un rosttt.
rauuu nu-ti va fi. fumeaza incontinuare si uita de tot stresuuu care ti sa acumulatt in timpul acelaaaaa.sii in timppp ati veiii realiza ca estii tot mai nebuna decatt esti acuma...glumeamm.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fdfd

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lol
eu fumez iarba si legala si de care vrei tu de o gramada de ani zilnic muncesc si fumez
in strainatate majoritatea oamenilor consuma iarba dar sa stii o treaba iarba nu creaza dependenta psihicul rezolva tot relaxeazte nu o sa mori o sa te lasi in momentu cand n-o sa mai ai bani
sa cuperi lol

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zambeste cineva te intelege si cineva iti spune ca se poate schimba anturajul si gandeste gandeste'te mult si o sa vezi ca poti face multe cu mintea ta poate o sa ai surpriz te pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

(17 Septembrie 2009 10:33 )
crinu a răspuns:
Poti trece si pe la biserica, sa te rogi pentru putin ajutor la Doamne-Doamne.ca el te iubeste si te ajuta.

rolling on the floor))))))))))))
da.asta o sa mearga.esti check.

| Shane_1763 a răspuns:

Mai sa fie, cate sfaturi pe aici. Nicio solutie practica. Voi care mai fumati si o mai incurajati sa fumeze in continuare, vai... de voi! Daca tu, Cristina, ai incercat si ai observat pe propria ta piele cat de rau ti-a facut, sper sa nu te iei dupa incurajari din astea. Este foarte cunoscut faptul ca in timp ce fumezi, acele substante 'excita' productia de serotonina (care este cunoscut si sub forma de 'hormonul fericirii') si se secreta in exces atunci cand 'tragi o bata' big grin. Din cauza faptului ca s-a produs in exces, a doua zi cand a disparut efectul, creierul nu mai poate produce acest hormon, prin urmare scade pofta de viata. Trebuie sa astepti pana cand organismul revine la echilibrul sau normal. Acelasi lucru se intampla si cu cei care folosesc testosteron injectabil pentru cresterea masei musculare, dar nu intru aici in detalii.

Multi sunt care dupa 'fumat' decad in depresie, ca si cea descrisa de tine, de multe ori atat de adanci incat ajung la sinucidere. Trebuie sa ii dai timp organismului tau (asta inseamna o perioada fara iarba, timp in care iesi in aer liber, alergi, discuti cu prieteni care nu fumeaza, dar foarte importanta miscarea si consumul de lichide). A mai mentionat cineva consultul la psiholog, (si cred ca ar fi foarte bine sa faci si asta in combinatie cu ceea ce am spus mai sus), dar tu spui ca nu vrei sa afle nimeni despre asta. Medicii nu divulga aceste lucruri despre tine deoarece trebuie sa tina secret, deci va ramane intre medic si pacient orice schimb de informatie.
Deasemenea este un pas important faptul ca ai pus intrebarea si cauti solutii, ca tu singura constientizezi ca este in neregula. Deci, cred ca ai toate sansele ca sa iti revii. Esti curajoasa si desteapta, sa nu dai voie nimanui sa spuna altfel. Crede in tine!
kiss happy

| Rallu a răspuns:

Stai linistita si eu urasc tot ce ma inconjoaralaughing Te inteleg...sau macar incerc.big grin Si oricum aste`a droguri usoara, nu stiu, nu mai lua... abtine`te daca ti`e rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Drogurile la fel ca si alcoolul si tutunul tin de psihic. Sunt interzise drogurile de ce? Va spun eu.pentru ca un ratat de copil ca oricare altu se duce seara la magazin si spunebig grinami frate si mie ce ai mai tare acolo ca eu fumez de 5 ani.si cand a pus primul joint in gura lui i'au luat'o la fuga adidasiilaughingcade jos. ceilalti care sunt pe langa el se sperie si cheama salvarea.si apare la televizor:SUPRADOZA MOR COPIII! OAMENI BUNI! NU EXISTA SUPRADOZA de la fum! "Supradoza inseamna somn adormi.si te trezesti mai tarziu putin.ca sa pooti intra in supradoza trebuie sa fumezi deodata 782 de g de hasis intr'un joint ceea ce e imposibiiiiiil.in schimb.fraierii mor din cauza simplului fapt ca sunt iarasi copii ratati.si isi cumpara magic de la magazin. le place.isi dau cu magic cate 8 zile.nu mananca.lesina.si au caderi de calciiu. fac infectii. se imbolnavesc repede din cauza ca nu au anticorpi ca nu mananca si asa mor fraierii.in schimb. cei care au cap care sunt de apreciat. fumeaza sau prizeaza cu o masura. ceea ce este o distractieee pe cinstewinkingatat am avut de zis. sper ca ati inteles chestia cu DROGURILE LEGALE

| muzicalBoX a răspuns:

Mai ai scapare daca te duci la un centru de dezintoxicare.Si lau psihiatru si chiar si psihiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ha ca sa vezi adevarul.si eu am trecut prin ce ai trecut tu, tot la fel fumam in fiecare zi! si parca inebunisem asa cum spui tu imi apareau tot felul de stai si ganduri de frica mereu, parca un duh rau era in mine, nu sunt adeptul unei religi, dar o sa-ti spun adevarul chiar daca nu o sa il crezi, cand ma lua starile pe care le aveam (nebuneala) citeam din Biblie si ma linisteam putin iar cand ma rugam ma linisteam de tot! dar eu aveam in fiecare minut starile.doctori pshiatrici, phihologi, in zadar ziceau ca totul depinde de mine ceea ce e o amagire foarte mare.si dc? fiindca tu nu ai cum sa scapi!
si ''scrinu'' are foarte mare dreptate! Isus cand predica adevarul ziceau ca spune blasfemi si neadevaruri. dar ce spun fiindca adevarul e totdeauna luat peste picior ca sa zic asa.
ce vreau sa iti spun ca eu am scapat cand m-am impacat cu Dumnezeu adica mi-am marturisit personal pacatele Domnului Isus si EL nu numai ca ma iertat de pacate dar ma schimbat de tot, adica am scapat de toate viicile, fara El nu poti sa faci nimic hotararea e a ta! dar iadul abia asteapta sa inghita pacatosi.
o sa inchei cu cateva adevaruri.
Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice pacat(repet sa ne curateasca)
Iata Eu stau la usa, si bat. Daca aude cineva glasul meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine
singura ta solutie e Mantuitorul Isus daca nu ma crezi ai sa te convingi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Terminati dracul ca drogurile astea... dragalailorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sinuciderea

Apache
| Apache a răspuns:

Ba...esti proasta!