| Marian87kf a întrebat:

Buna mă numesc Marian și am 15 ani. De 1 an mă confrunt cu anxietate și derealizare. Derealizarea se manifesta doar când ies afara. Când privesc în jur parca nu e in regula cu mine și mă panichez.iar anxietatea o am de la stări fizice, mi-e frica că amețesc și leșin, dar nu mi s-a întâmplat. niciodată asta. Doar când ies afara!
Mâine o să am un zbor până în Londra cu avionul și mi-e frica că o să experimentez iarăși aceste stări, cum pot să mă controlez in acea situație de derealizare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mai greu in lipsa unui tratament adecvat.
totusi aceste diagnostice ti le-a pus google sau un medic psihiatru?
Daca un medic le-a pus tot la el trebuia sa apelezi si pentru ceva "contra fricii de avion" evident raportat la cazul tau particular.
Exista pastile de genul, dar nu ma refer la cele din plante aici care sunt placebo fata de un pacient cu reale probleme!
Trebuia sa te gandesti inainte, daca vei avea un atac de panica (evident nejustificat) si va trebui avionul sa aterizeze pentru tine
Un sfat sau o mantra pe care sa o citesti nu garanteaza ca te vei simti neaparat bine.

| sierra1 a răspuns:

" Marian87kf: Marian și am 15 ani. De 1 an mă confrunt cu anxietate și derealizare"

medicul ți-a spus asta sau bănuiești tu că acolo te incadrezi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai privi în jur la întâmplare, privește focusat pe o temă.

| carevaescu a răspuns:

Mergi la neurolog si/sau psihiatru

| andreea1baratiu a răspuns:

Consultă un psiholog sau mediteaza. In situatii de genul conteaza sa te linistesti. Pentru zborul cu avionul as zice sa te uiti la un film sa îți treaca frica sau sa dormi.