| Crisstinayy12 a întrebat:

Mai nou cand mananc fructe ma doare burta. Adica acum 4 zile am mancat o banana si m-a durut rau burta. Acum a trecut vreo ora dup ce am mancat ananas si ma doare rau burta. Sau ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la medic.

| RAY a răspuns:

Fructele sunt sanatate ele nu pot face rau organismului uman, omul fiind omnivor iar primatele 80% consuma fructe, pur simplu aciditatea lor poate,banana poate a fost prea moale sau tare, trebuie sa fie intre ele,nu renunta la ele, nu manca pe stomacul gol, si multe legume nu doar fructe, vezi de avocado, mango

| Violleta2022 a răspuns:

Mananci fructele dupa mancare, sau le manaci pe stomacul gol?

| Digikey a răspuns:

Te doare burta cand mananci fructe din import tratate cu foarte multe substante nocive.

| 120bulevard a răspuns:

Probabil ai intoleranta la fructoza

| Irinelp a răspuns:

Poate ești alergic la fructele crude, încearcă-le prăjite.

| SiA31 a răspuns:

Majoritatea fructelor provoacă aciditate la stomac, fiind alimente cu valoare energetică mare.
Dacă durerile persistă și în zilele următoare, mergi la un gastroenterolog, să nu ai vreo gastrită.