| AnneM123 a întrebat:

Buna, medicul mi-a zis sa renunt la cruditati si sa mananc legume trase la tigaie pentru ca ma doare stomacul, legumele congelate se pun? Daca le trag la tigaie sau trebuie proaspete? Ce altceva credeti ca pot sa mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"legumele congelate se pun... Daca le trag la tigaie"

corect

| Wr3nch a răspuns:

Ideal ar fi proaspete dar merg si congelate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bananele am auzit că ar funcționa ca un pansament pentru stomac. E bine să eviți în perioada asta alimentele mai acide...cum ar fi merele, sucul de lămâie, dar și prăjelile. Optează pentru prepararea alimentelor prin fierbere sau coacere.

| christall a răspuns:

Painea prajita, ceai sunatoare cu musetel, carne pui, slaba, peste. Scrie aici mai mult https://doc.ro/dieta-si-sport/regimul-in-ulcerul-duodenal