| Chuchilili a întrebat:

Menstruatia mea dureaza deja aproape 13 zile si inca nu se opreste. -Nu am nicio problema de sanatate.-

Luna trecuta nu mi-a venit (inca nu este regulata). De obicei dura 6 zile dar acum ma tine mai mult de dublu. Este vreo problema ceva? Am consumat aproape 20 de absorbante (dar nu e asa abundenta).

Am 14 ani.
E normal? Vi s-a intamplat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Daca, din punct de vedere cantitativ, pierderea de sange este semnificativa, vorbeste cu mama ta si este cazul sa mergi la un medic, pentru a-ti prescrie un tratament hormonal adecvat.
Nu ai precizat de cat timp ai ciclu menstrual, daca esti doar in perioada incipienta, sunt posibile dereglari si, cu timpul, se va normaliza si va dura maximum 6-7 zile, cantitatea de sange, fiind din ce in ce mai mica, catre sfarsitul perioadei.
Un gand bun si multa sanatate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce era mai IMPORTANT : faptul că eşti în PRIMUL an de CM ( menarha venind în 21.08.14 )!

În acest caz, situaţia este relativ NORMALĂ şi nu ai motive de îngrijorare!
Acum sunt posibile tot felul de dereglări/"ciudăţenii" în ceea ce priveşte aspectul/durata menstruaţiei!
Cam în 1-2 ani se reglează complet şi atunci ar trebui să ai menstruaţie lunar, cam aceleaşi simptome ( lunar ) + acelaşi aspect/durată al/a sângerării menstruale...

În acest caz, sunt posibile/acceptabile şi menstre mai lungi, de 10-15 zile; mai ales că luna trecută NU ai avut menstră şi acum sângerarea nu este prea abundentă happy

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| Chuchilili explică (pentru bursuc001):

E abia primul an. Cantitatea nu este una foarte mare ca la inceputul menstruatiei, un absorbant tine pana peste 6-8 ore fara sa se umple. Culoarea nu este un rosu foarte aprins, ci un rosu mai inchis, nu chiar maro dar pe aproape. Ultima data cand am avut menstruatie am urmat si un tratament pe o perioada de 2-3 sapt cu doua fleuri diferite de antibiotice, dar nu cred sa mai aiba vreo legatura acum. Multumesc happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Chuchilili):

Cu plăcerewinking

Mda, am constatat din întrebările anterioare că eşti în primul an de CM.
Oricum, NU e nici o problemă : fluxul menstrual este redus, culoarea depinde de cât de repede este eliminat sângele, situaţia nu are nici o legătură faptul că ai luat antibiotice.
Deci, NU ai de ce să te îngrijorezi happy

O zi frumoasă.

| KittenLover155 a răspuns:

Este o varsta frageda, e ok sa fie asa.

| Chuchilili explică (pentru KittenLover155):

Da stiu dar ma gandeam sa nu fie ceva in neregula. Merci happy