| IoanaDiana161973 a întrebat:

Buna, mi-a venit menstruatia in ianuarie, pentru prima data, am 13 ani. Apoi din martie pana acum nu mi-a mai venit ciclu. Este totul normal? Ar trebui sa intarzie asa mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal!
In primul an cand apare menstruatia, vine la cateva luni sau la perioade mai mare de timp, pana se regleza, asta daca se va regla vreodata, putand sa ai ciclul menstrual de tip neregulat.

Esti la varsta cand ai nevoie sa vorbesti cu mama ta, sa-ti explice ce se intampla cu corul tau sis a aflii cand si cum va fi ciclul tau menstrual, doarece tu o mostenesti pe dansa si vei avea acelasi tip de ciclu.

| ella63 a răspuns:

Sunt dereglări de ciclu menstrual, la început. Dacă ești îngrijorată poți merge la un doctor pentru a-ti recomanda un tratament.