| Alexandra2277 a întrebat:

Mi-am facut ieri un piercing ieri aproape de cartilagiu (la un profesionist). Atunci parea ok. Azi, a inceput sa ma doara, s-a inrosit si are puroi. Am scos cercelul (de argint) si am dat cu betadina. Ce ar trebui sa iau? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Daviddd a răspuns:

Sa indepartezi piercingul definitiv, fiecare om are o anume constructie biologica si reactioneaza diferit. Nu e ok sa iti bagi lucruri in piele, risti sa faci infectii urate si sa iei microbi din aer. Profesionisti de gaurit pielea? Unde ai mai vazut asa ceva? Ce diploma oficiala primesti pentru asa ceva? Masterat, doctorat, licenta? Te joci cu sanatatea ta si platesti si bani pentru asta. Eu zic sa te opresti, sau cheltuie continuu bani si stai cu dureri si cu riscuri din cauza unei prostii ca asta. Alegerea e in mainile tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daviddd):

Calmeaza-te omule...lasa-l sa faca ce vrea. E corpul lui, si daca are chef poate sa isi taie si o mana, nu inteleg care e problema ta. Si da, exista profesionisti care se ocupa de astfel de activitati, si nu ai nevoie de masterat, doctorat sau licenta. Nu toate profesiile din lume sunt incadrate intr-o anumita facultate.

| David_David_1988_VL2p a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand am facut o prezentare, nu e vorba de nervi si calmat si ce spui tu. Apoi, ne-a cerut un sfat, pareri, raspunsul "fa ce vrei" nu ajuta pe nimeni, nu de asta a postat. In al treilea rand, profesionisti fara cursuri speciale si aprobate nu exista, doar daca nu ii iei profesionisti si pe aia de curata case de gandaci din meseria invatata in spatele blocului. Daca nu ai calificare legala si o oarecare recunoastere, e foarte riscant sa faci mutilari de orice grad, astea fiind o forma usoara, dar permanenta. Eu doar i-am dat o parere, ceea ce cerea. Raspunsul tau, insa, este irelevant.

| iusitn32 a răspuns:

"Felicitari tocmai ti-ai pierdut timp pentru a impresiona pe cineva care poate nu conteaza" o sa dai de multe replici din astea.