| catalinutza20010 a întrebat:

mi-am facut vineri un tatuaj pe abdomen..il dau de 3 4 oari pe zi cu knamicina il tamponez cu prosoape umede..nu il dau cu sapun..cam in cat timp se va vindeca complet? zona nu mai este asa sensibila si inflamata..cand voi putea face dus complet? sa'l pot da cu sapun etc. daca aveti niste sfaturi...:dms frum. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Almássy a răspuns:

Kanamicina nu este pentru ochi?

incearca sa il tamponezi cu spirt ca sa se mai dezinfecteze.
dupa ce zona isi mai revine foloseste o crema gidratanta sau ulei de corp.nu lasa zona necuratata ca vor venii microbii si vei face infectie.cumpara un sapun Dove (are crema hidratanta in el) si spalate usor

pentru a fii sigur mai asteapta vreo cateva saptamani pana sa revii la normal