| elenasofia a întrebat:

.nu stiu cum sa incep mi-e si rusine
nu stiu de ce fac foarte des paduchii.
m-am spalat cu petorol si nu am mai avut cam o jumatate de an si apoi iarasi au aparut si daca nu voi gasi orezolvare cat mai rapida cred ca ar trebui sa consult un medic
dar totusi va rog veniti cu cat mai multe sugesti.Si inca ceva:nu pot sa fac paduchi si din stres?
pls helppuppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Spala lenjeria de pat, de corp si prosoapele la temperatura de 60 -90 de grade. Tunde-te cat mai scurt posibil, cumpara de la farmacie o crema cu permetrin 1%. Aceasta reprezinta o prima alegere in tratamentul pediculozei datorita faptului ca este sigura si eficacitatea acesteia continua, omorand insectele si ouale lor si dupa ce crema a fost indepartata. Acest produs este disponibil fara prescriptie medicala. Folosirea unui pieptene cu dinti foarte desi impreuna cu un sampon s-a dovedit a avea eficienta moderata in cazul pediculozei capului.

| mona a răspuns:

Cred ca de la cineva apropiat un prieten/a tot iei tu paduchi, fa o lista cu cine ai fost in contact si poate descoperi,, sursa,,

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul si ce bine miroasa.

Puphappy

| destiny90 a răspuns:

Paduchii sunt insecte iar insectele se inmultesc prin oua(oua fecundate),daca te dai cu petrol elimini efectul insa ramane cauza,paduchii au ajuns la tine de undeva, cauta sursa daca vrei sa rezolvi problema! si nu, nu e de ras, astazi nu ai iar maine esti plin, e boala ce se ia.