| swet girl 22 a întrebat:

numele meu este madalina si sunt CONTRA avorturilor. voi ce parere aveti despre avort? argumentati...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kiss1 a răspuns:

Buna Madalina.'
Majoritatea oamenilor nu ştiu ce se întâmplă în timpul unui avort. Nici femeile care au avortat nu ştiu că de fapt au omorât un copil. Ele "au auzit" că de fapt până în luna a treia este doar un ghem de celule şi nu un om adevărat. Nimic mai fals! Viaţa începe în momentul concepţiei.

Mamelor! După 8 săptămâni când se efectueză avortul, copilul are deja toate organele formate. Simţurile sunt prezente: ei simt durerea şi avortul devine un măcel. Le bate inima dar apoi se opreşte când va fi rupt în bucăţi prin chiuretaj sau prin aspiraţie.

Nu vă lăsaţi înşelate! Avortul nu este soluţia! Infomaţi-vă serios asupra tuturor consecinţelor avortului şi sfătuiţi-vă cu femei care au mai făcut avort. Nu vă lăsaţi copleşite de situaţie indiferent care ar fi aceasta. Dacă Dumnezeu a pus sufletul în copilul din pântecele vostru, El vă poate scoate din valurile mării, oricît de mare ar fi furtuna. Trebuie doar să îi cereţi ajutorul, iar aceasta nu vă costă nimic. Iata care este parerea mea. Sper sa ma intelegi.Bye-bye.

18 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sunt pentru.Si nu trebuie sa ma justific tie. Este dreptul meu la opinie, si cu asta basta!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chestiunea avorturilor este controversata si a provocat multe discutii, cu pareri pro si contra, atat pe plan etic cat si juridic.
Parerea mea este ca se impun a fi avute in vedere toate situatiile posibile, asa incat raspunsul nu poate fi categoric da ori nu.
Sunt categoric impotriva avortului daca este vorba de un fat viabil si nasterea nu dauneaza mamei, din punct de vedere medical ori etic.
Sunt pentru avort daca sarcina si nasterea ar pune in pericol integritatea si sanatatea fizica ori psihica a mamei, sarcina provine dintr-o relatie incestuoasa ori fatul s-ar naste cu malformatii grave.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Contra. În primul nu ar trebui să se ajungă la situaţia în care ai ales de făcut un avort sau de crescut un copil care e practic nedorit.

| marrr a răspuns:

Sunt pentru. Precum Elianna, nu ma justific. Spun doar atat:
Ce faci cu un copil ce este pe cale sa vina, cand afli ca are un handicap de care nu va mai putea scapa toata viata? Ce faci cu tinerele de 13-16 ani care raman insarcinate?

| alexa a răspuns:

Si eu sunt CONTRA.
in primul rand pentru ca numai Dumnezeu poate lua viata si cred ca acele femei ar trebui acuzate sau macar sa se interzic avortul, pentru ca ele fac o crima.
in al doilea rand, de ce sa. l omori? chiar daca nu ai bani sa. l cresti sau crezi ca esti prea mik exista atatea centre in care ar putea duce o viata linistita si ar avea si el dreptul la ea.sau ar putea fi adoptat...desi e greu pentru un copil sa creasca printre straini, dar totusi ...decat sa moara si sa nu traiasca deloc nu mi se pare corect.
insa, sunt de acord cu avortul, intr. o singura exceptie:atunci cand este in pericol viata unuia dintre cei doi:a mamei sau a copilului si daca medicul hotaraste ca asa e mai bine atunci asa sa faca.desi stiu si multe mame care si.au riscat viata si au nascut copilul.bravo lor ca nu au renuntat.

| alexa a răspuns:

@myhay144 existe n centre de plasament sau n familii care si.ar dori un copil si nu. l pot avea.crezi ca nu ar putea trai acest copil acolo? nu are si el dreptul la viata?

| myhay144 a răspuns:

Pai oi fi u contra, dar sunt oameni care nu sunt pregatiti pentru copii, nici psihic nici din punct de vedere financiar, dc sa il faca? ca sa il chinuie? sa nu poata sa ii ofere tot ce trebuie...doar in cazul in care au conditi si situatie materiala si sunt niste oameni responsabili atunci nu ar mai trebui avortat in rest eu zic ca sunt oameni care sunt si pentru si contra

| Petronela a răspuns:

Contra dar daca trebuie neaparat pot fi pro

| cornel a răspuns:

Nu e bine de la Dumnezeu sa faci avorthappy

Răspuns utilizator avertizat
| ELD a răspuns:

Contra ->pana la urma ca nu esti tu cu capul pe umeri si afli ca esti insarcinata si vrei avort pentru ca esti prea mica, tot bietul copilas sa plateasca fapta ta.Pana la urma e si el un suflet nici nu s`a nascut ca si moare.

| glamour_5213 a răspuns:

Normal, da si eu sunt contra, desi te gandesti ca uneori sunt absolut necesare.
Cand raman fete de 15-16 ani insarcinate, n-au cum sa duca la capat sarcina, asa ca este indicat avortul.
Are si el parti bune si rele. Atunci cand nu este absolut necesar este bine sa fie evitat pentru a ocoli varianta de a omori un copil.

| Nic0L a răspuns:

Daca te gandesti. avortul e necesar de ex. poti muri... daca ccontinua sarcina. sauo fata de. 12 13 ani. sa creasca un copil.prefer avortul dar. sunt si cazuri cand femeile "abuza" de acest "serviciu"

| coconut_2092 a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ce minti incuiate aveti. Las' ca am sa va vad eu dupa o seara in care v-ati pierdut capu' si va iese pozitiv testul' de sarcina. Toate o sa va schimbati parerea despre avorturi! Nu va mai dati cu parerea aiurea in necunostinta de cauza.
Avorturile sunt foarte utile! Vrei sa nasti un copil pe care sa n-ai cum sa-l cresti? Cu ce sa-l hranesti? Cu ce sa-l imbraci? Vrei sa-ti abandonezi studiile ca te-ai imbatat tu si te-a lasat un golan cu burta la gura? Sa-ti faci de ras familia ca esti mama la 16 ani?

| Nu a răspuns:

Cand te-o viola unu si te-o lasa insarcinata sa te vad atunci cum mai tii copilu.

| ĐǿŁŁY a răspuns:

Fătul, chiar şi până în luna a treia, nu este numai un ghem de celule, este o viaţă începută în timpul concepţiei. După opt săptămâni, copilul are deja toate organele formate, simţurile dezvoltate şi ca atare percepe durerea, iar avortul devine o crimă. Îi bate inima, dar apoi se opreşte când va fi rupt în bucăţi prin chiuretaj sau prin aspiraţie. Deşi este o crudă realitate, nu sensibilizează pe nimeni. Este o crimă legală, ce are repercusiuni la nivel fizic şi mai ales psihic pentru cea care trece prin această traumă.
Deci sunt CONTRA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra, dar intre a aduce pe lume un copil nedorit si avort e preferabil avortul. E o chestie de educatie, fiecare femeie ar trebui sa stie care sunt mijloacele contraceptive si sa le foloseasca.
Avortul e un lucru rau, fizic si moral, dar o femeie care face un copil si-l paraseste ar trebui sa faca ani grei de puscarie, nemaivorbind de interdictia de a mai face vreodata vreun copil.
Exista atatea mijloace contraceptive astazi, incat avortul ar trebui considerat o crima ( exceptand situatiile gen fat cu malformatii, viol ), dar nu mai putin grava decat abandonul unui copilas nedorit.

| UnNimeni_8193 a răspuns:

Poi eu is pentru big grin deoarece eu de exemplu am facut sex cu prietena mea dar nu-mi place cu prezervativ si am umplut-o cu sperma (scuzati expresia) si eu e alergica la pastile din alea care opresc sarcina si asta ii acum trebuie sa faca avort straight face