| Brânzăăăă a întrebat:

O persoana cu ulcer gastric are voie sa manance ciocolata amaruie?
Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Pentru ulcer gastric sunt interzise urmatoarele!

Sint interzise: laptele batut, iaurtul, chefirul, brinzeturile fermentate, ouale tari, maioneza, pestele gras: morun, nisetru, somn, cega, pestele conservat, sardelele, racii, icrele, carnea de porc, slanina, untura, supele de carne in care carnea a fost pusa la fiert cu apa rece, ciorbele grase, carnea conservata: mezeluri, afumaturi, cirnati; zarzavaturile crude tari: andive, gogosari, ridichi, varza, castraveti, ardei; legumele uscate: fasole, bob, linte, mazare; ciupercile, telina, prazul, ceapa, usturoiul, condimentele: mustar, hrean, piper, boia, muraturi; fructele crude oleaginoase: migdale, alune, nuci; """ciocolata""", cafeaua, marmelada, dulceturile, gemurile, inghetata, piinea neagra.

Nu scrie de care, dar nu e bine sa mananci cioclanta, intereseaza-te si tu pe internet!
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc o persoana care a avut ulcer gastric si timp de 6 ani nu a avut voie sa manance numai biscuiti, asa ca ai grija ce mananci tu sau acea persoana deoarece ulcerul gastric e o boala grea care se vindeca destul de greu ...Nu vreau sa-ti dau nici un motiv de ingrijorare dar ai grija ce mananci, atat cat mananci mult sau putin ce mai mult conteaza sa mananci sanatos, stiu sunt multe dulciuri sau mancaruri care au un gust nemaipomenit dar de asemenea acele feluri de mancare cu acel gust extraordinar sunt cele mai daunatoare pentru organismul tau.Nu traim ca sa mancam, ci mancam ca sa traim!

| NoGooDy a răspuns:

Bolnavii de ulcer gastric trebuie să evite alimentele condimentate, prăjelile, supele sau ciorbele cu carne, citricele, merele, acestea crescând aciditatea gastrică. Trebuie să mănânce puţin şi des, să nu existe pauze mari între mese.

Deci nu recomand ciocolata amăruie.