| anckcka a întrebat:

O sa trec direct la subiect! Am 14 ani (sunt fata ) si ma confrunt cu o problema mare! Am par pe burta! Treaba este ca eu sunt btuneta si parul evident ca si pe maini si pe abdomen este negru si se observa rau fata de cele blonde! Ce sa fac? Am auzit ca exista creme decoldecolorante sau asa ceva! Am o piele sensibila! Unde gasesc cel mai bun decolorant, cat costa si ce efecte daunatoare are? Cat timp parul va ramane decolorat? As vrea sa merg la piscina dar imi este jena! S-a format asa ca o linie dealungul burtii care iese in evidenta cel mai rau! Stau cu un unchi deci imi e rusine sa ii spun? Nu vreau sub nici o forma sa il epilez! Asadar ce pot face? Dau funda +vot! Astept sfaturile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, în cazul tău, cel mai probabil, este vorba de HIRSUTISM :(

De asemenea, este posibil să ai S.O.P. ( ovare polichistice )...
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Oricum, TREBUIE identificată cauza acesteia şi apoi vei primi tratamentul adecvat!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.romedic.ro/hirsutismul

http://www.csid.ro/health/hirsutismul-la-femei-cauze-si-tratament-4350486/

http://www.divahair.ro/......_tratament

Deci, poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( ovare polichistice/SOP, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană ( sau una vaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.