| tuGatita a întrebat:

pe voi ce va doare cand sunteti nervosi, suparati, stresati? (daca va doare ceva). eu am observat ca pe mine ma doare tare stomacul, si burta uneori, cand sunt suparata etc. i se mai intampla cuiva? mie nu mi se pare cam normal, hai ca daca ma durea capul da, dar stomacul ce treaba are? care stie sa raspunda, cei ce nu cunosc sa-si vada de treaba lor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Emotiile fac stomacul sa secrete mai mult acid si din cauza asta te doare stomacul. Poarta cu tine macar un pachet cu biscuiti, cand esti stresata sa rozi 2-3 sa te mai linistesti si in acelasi timp sa-ti protejezi stomacul. Mai poti lua si medicamente antiacide pentru stomac, sa ai cu tine cand te apuca.

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna ziua,
In multe cazuri stressul este cauza afectiunilor pe care le avem. Este posibil sa fii dezvoltat o gastrita/ulcer de stress si/sau un sindrom de intestin iritabil (daca durerile de burta pe care le-ati amintit se insotesc si de diaree/constipatie). Ar fi bine sa mergeti la medicul dvs de familie pentru o discutie detaliata, un consult si recomandarea unor investigatii pentru a vedea exact despre ce este vorba.
Multa sanatate,
http://www.i-medic.ro/boli-nume?filter0=gastrita&filter1=**ALL**
http://www.i-medic.ro/boli/ulcer-gastric

| tuGatita explică:

Doctoressa durerile apar doar in momentul cand ma supar, cand sunt nervoasa ori stresata. imediat ce imi revin, ce ma linistesc imi trece. nu am diaree, nici constipatie. deci doar o durere care apoi trece. am vrut sa stiu daca e grav sau poate e normal?

| trifescugabriela a răspuns:

Cand sunt nervoasa si suparata sau stresata nu ma doare nimic dar in schimb nu pot sa stau intr-un loc si imi vine sa mananc in continu ciocolata si nici nu ma pot odihni! Sincer o idee buna mergi la un medic!

| Astamicaa a răspuns:

Depinde de persoana happy Stiu de cineva care o doare stomacul la fel ca pe tine si medicul ia recomandat sa fumeze ca sa se poata linistii, sa nu faca alte probleme la stomac. Eu cand sunt nervoasa imi apar niste pete pe piele. Cel mai bine e sa t duci la un control. Te pup

| Twixi a răspuns:

Pe mine ma doare capu si burta.