| AnnaBebitza a întrebat:

Buna
Pentru irigarile vaginale cate minute trebuue sa astept sa se raceasca apa fiarta? Am asteptat 45 de minute si inca era destul de calda asa ca am scos irigatorul sa nu ma oparesc...am asteptat inca 20 de minute si era cam rece...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Testezi apa înainte de utilizare, dacă la mână este călâie, pentru interior este bine.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există o "regulă generală" privind acest aspect :)
Trebuie să verifici periodic temperatura apei...

În zilele în care foloseşti ovule se fac spălături vaginale DOAR seara, în celelalte zile dimineaţa + seara : dacă seara ai aplicat ovul în dimineaţa următoare NU faci spălături vaginale, pentru a rămâne în vagin acel ovul dizolvat şi pentru ca să-şi facă efectul.

Conţinutul unui plic de Tantum Rosa se dizolvă în 0, 5 l de apă fiartă şi răcită ( la temperatura camerei sau mai călduţă, NU fierbinte ) şi se foloseşte la o singură administrare LENTĂ cu ajutorul irigatorului ( care se introduce PROFUND vaginal ).

Pentru detalii vezi prospectele :
http://www.tantumrosa.ro/prospect

http://www.medipedia.ro/......-ROSA.aspx

http://www.pcfarm.ro/produs/2149/Irigator-Tantum-Rosa

Tratamentul se face în modul următor :
Cam cu o oră ÎNAINTE de culcare se fac spălăturile vaginale cu Tantum Rosa ( cu multă RĂBDARE, deoarece TREBUIE să păstrezi soluţia cât mai mult timp în vagin ), care durează cam 30 minute.
Apoi, se tamponează uşor zona externă pentru uscare.
După aceea, chiar înainte de culcare se introduce ovulul cât mai adânc în vagin.
După terminarea acestor „operaţii" NU se mai fac plimbări prin casă, te culci pentru a se evita ieşirea/scurgerea ovulului/soluţiei din vagin.
Eventual, pentru a evita pătarea lenjeriei intime ar fi BINE să foloseşti un absorbant aplicat pe slip.
În ziua următoare, dimineaţa NU se fac spălături vaginale...

După terminarea ovulelor se continuă spălăturile vaginale ( până la un total de 10 zile, de la începerea tratamentului ).

Toate cele bune.

| Xpressurself a răspuns:

Fa si tu o masuratoare. depinde cata apa incalzesti. cat de mare este vasul. daca este inalt sau lat. cat de repede pierde caldura. Din cate ai spus trebuie sa fie undeva intre 50 si 60 de minute. Seteaza pe telefon un timer la 50 de minute si vezi daca mai trebuie sa astepti cateva minutele stai aproape si verifica.
incearca cu mai putina apa intr-o oala mai larga. se va raci mai repede. probabil poti sa ajungi sub 20 de minute.