| anonim_4396 a întrebat:

Plec la mare peste doua saptamani si as fi dorit sa dau burtica jos, nu pot face sport acum, nu vreau sa tin dieta pt ca am 12 ani nu sunt grasa de loc am doar o putina burtica am 44 kg si 1.60 eu cred ca e normal, ce as putea totusi sa fac ca sa dau burtica jos? Si am niste pete de la cosuri pe fata si vreau sa scapt de ele ma dau cu fond de ten si pudra. dar am decis sa ma opresc ca la mare ce voi face? Si chiar ce sa fac oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DixxieMdl a răspuns:

Stiu ca tu pui o intrebare dar eu iti dau un sfat... Daca vrei sa slabesti la 1.60 si 44 kg...o sa arati oribil dupa....Eu la 12 ani aveam 1.55 si 35 kg si m-am pus pe treaba sa mananc pentru ca aratam ca naiba... Daca ai un pic de burtica inseamna ca asa e formatul tau nu grasimea.Eu acum la 1.65 am 50 kg si doctorul a zis ca e ok...
Dar ca sa iti raspund la intrebare, saritul corzii ajuta si alergatul.Dar nu exagerat.
Sper ca te-am ajutat cat de cat

6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

La varsta greutatea / inaltimea e buna, NU trebuie sa faci nimic.
Esti im plina dezvoltare, aceste schimbari sunt normale!
In alta ordine de idei, fara dieta dieta, miscare nu-ti reuseste nicio dieta.Sunt reguli de baza.Asta sa o stii pe viitor!
NU TREBUIE SA FACI NIMIC!
Vacanta si distractie placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fetito, ai 12 ani, nu te mai panica atat.
Mergi exact asa cum esti si simte-te bine in pielea ta.
De la 15-16 incolo e momentul sa te panichezi pentru chestiile pe care le spui aici. Momentan, traieste-ti copilaria. :3

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri! happy

| Iulian2507 a răspuns:

La inaltimea ta ar tebuii sa ai 50 kg.

| Danisor_Alex_1996 a răspuns:

Sincer habar n-am sa faci miscare exercitii acasa nu stiu. eu fac cate 100 de abdomene pe zi.

| Danisor_Alex_1996 a răspuns:

Nu ai altfel cum daca nu faci sport.