| BiancaR67 a întrebat:

Buna,prima mea menstruatie mi-a venit in septembrie,iar de atunci nu mi-a mai venit deloc, adica de 5 luni.Ma cam sperii, sper sa nu am ceva.Voi ce credeti?
ACEASTA INTREBARE ESTE PT FETE.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Această întrebare ar trebui să o pui medicului de familie/ginecolog/endocrinolog!
Debutul menstrei poate fi cu așa "pauză", bea ceai de crețișoară.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Se mai intampla [la unele] mai ales ca esti la inceput, oricum consulta un ginecolog

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

Ar fi fost indicat să precizezi şi vârsta...

Oricum, NU ai de ce să te nelinişteşti happy

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Unele fete au astfel de pauze la inceput, pana li se regleaza menstruatia. Desi, la tine pauza este destul de mare.
Du-te la medicul de familie, cel mai probabil nu este nimic grav, insa exista si posibilitatea sa ai o dereglare hormonala sau sa fie vorba de vreun chist, iar in ultimul caz trebuie sa iei masuri.
Daca este vorba de o dereglare hormonala, sau niste cheaguri de sange probabil iti va da un tratament cu pilule contraceptive.

| Fiona35 a răspuns:

Asa sunt unele fete discuta cu mama ta daca nu stie du-te la ginecolog