| Andreea_1202 a întrebat:

Puteti sa imi explicati ce inseamna inanitia absolua? mai detaliat pentru ca nu am gasit foarte multe informatii pe internet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ion a răspuns:

Inanitie inseamna infometare. uita-te aici la definitie. http://dexonline.ro/definitie/inani%C8%9Bie. si absoluta este vorba de infometare dusa la extrem.

| Stefan_Andrei_Oprea_1998 a răspuns:

"Inanitia duce la golirea depozitelor nutritive din țesuturile organismului.Primele depozite golite sunt în câteva ore. Eliminarea excesivă de lipide(lipoliza excesiva=desfacerea acizilor grasi in corpi cetonici) este constantă, iar proteinele au trei faze de depletie(epuizare): 1)rapidă, 2)lenta si 3) din nou rapidă, cu puțin timp înainte de deces.În orice etapă a inanitiei exista modificari metabolice însemnate și semne directe sau indirecte ale carențelor instalate." Prin inanitie absoluta eu cred ca se referă la ultima etapă "cu puțin timp înainte de deces" sau toate depozitele(Glucide, lipide, proteine) au fost golite.