| AnnaBebitza a întrebat:

sapt viitoare ar trebui sa merg sa imi fac analizele, sa vad nivelul de vitamine, minerale, colesterol etc, in caz ca as fi insarcinata acest lucru nu apare la analize nu? ca merg cu parintii si mi e frica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hackerulxxx a răspuns:

Depinde.daca iti faci si radiografie poate sa apar daca esti insarcinata. daca nu faci asta.nu apar stai calma si daca ar aparea nu ar trebui sa te ascunzi de nimeni ca tot o sa se afle pana la urma. sper ca te-am ajutat funda? big grin

| rox13yy a răspuns (pentru hackerulxxx):

Radiografia e interzisa in timpul sarcinii.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

O eventuală sarcină NU se poate depista la analize sanguine uzuale!

Pentru aceea se face un test special : test de sânge ( pentru depistarea sarcinii ) HCG - vezi linkul :
https://www.synevo.ro/hcg-total/

Toate cele bune.

| AnnaBebitza explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult...nici la testele uzuale de urina? Eu luni ar trebui sa fa imi fac analizele. Ma simt f slabita de 4.5 luni de zile, atunci am avut si contact sexual neprotejat, dar am si inceput o dieta drastica care mi a dereglat organismul. Ma simt mereu obosita de atunci, si slabita, si acum doua saptamani faceam crize de lipsa de calciu: nod in gat, limba amortita, frisoane, amorteli ale mainilor etc. Mi s a intamplat de 5 ori. Si vad ca am si burta, dar asta poate fi si din cauza ca sunt balonata din cauza ca iau calciu zilnic. In plus am menstruatie in fiecare luna, normala de 7 zile, iar luna asta m a tinut doar 4 zile, nu pot fi insarcinata nu? Am mai citit pe forumuri cazuri de femei care nu si au dat seama ca sunt insarcinate pana in luni indepartate, si aveau si menstruatie normala.

| bursuc001 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Cu plăcere happy

În aceste condiţii NU poate fi vorba de o sarcină, stai liniştită!

Sunt cazuri când există sarcina şi apare "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).
Dar NU este cazul tăuwinking

Multă sănătate.

| AnnaBebitza explică (pentru bursuc001):

Buna...dar azi am mai observat ca mi s-a instrambat parca degetul inelar de la mana dreapta..asta poate avea legatura cu lipsa de calciu? din ce am citit pe net are legatura si cu afectiuni ale plamanilor sau hipotiroidism parca... oricum am de gand sa imi fac o radiografie, dar pentru analize hormonale, pot sa vorbesc cu cei de la laborator sa imi faca niste analize si pentru tiroida? ca eu luni as vrea sa mi fac toate, si nu mai am cand sa merg la endocrinolog mai intai