| Irinaqqqqqqqqq a întrebat:

Acum cateva zile am avut contact sexual in urma caruia m-am ales cu no mancarime in zona intima. Azi am fost la farmacie si mi-a dat un gel cu care sa ma spal si ovule Zenella med. Mi s-a spus sa introduc unul in fiecare seara, daar nu mi s-a spus cate seri. Cam cat ar trebuie sa urmez tratamentul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pana ajungi la ginecolog, desigur. Tratamentul de la farmacie nu te va vindeca, nici nu incearca, doar iti amelioreaza simptomele 1-3 zile, pana reusesti sa iti faci programare si sa te vada medicul ginecolog care, in urma consultatiei si a analizelor sa stabbileasca ce infectie ai si sa te trateze corect

| alessia5158 a răspuns:

"Zenella med "este ca apa sfintita!---nu-ti face rau dar nici nu te vindeca! Cand exista simptome de infectie vaginala mergi sa faci un examen de secretie vaginala pentru diagnostic si tratament eficient! Daca nu vei merge, " infectia se va extinde spre interior, va urca in uter, trompe uterine si pelvis (boala inflamatorie pelviana). Poate invada si vezica urinara urcand spre rinichi. In cazurile cele mai grave se poate ajunge la septicemie (cand infectia trece in sange) si deces.( sursa: https://www.contraboli.ro/cum-trateaza-zenella-med-infectiile-vaginale/)

| sierra1 a răspuns:

Vezi ce scrie în prospectul, nu face tratament după ureche

| MihaiNicu23 a răspuns:

Introduci unul in fiecare seara pana le termini, si stai fara sex inca o saptamana dupa.