| Camelia6920o8 a întrebat:

Buna seara, am 18 ani si cand am avut primul contact sexual acum o luna am luat in acea seara anticonceptionale. Eu am ciclul neregulat, iar dupa 3 zile mi-a venit ciclul, asta inseamna ca pana pe 3 luna asta am avut ciclu si de pe 3 pana acum nu sunt 28 de zile. Mie niciodata nu mi-a venit regulat, uneori nu imi venea cu lunile si nu stiu ce sa fac. Sa imi iau un test de sarcina? Va rog sa ma ajutati! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Lostlyric a răspuns:

Daca ai intretinut relatii sexuale si la 3 zile distanta ti-a venit ciclul, nu este vorba despre nici o sarcina. Poti sa-ti iei si testul (ca nu e scump) si sa verifici.
Cat despre ciclu regulat, asta ar fi normal. Anormal este sa ai ciclu neregulat. Anticonceptionalele, daca le iei corect, trebuie sa-ti regleze menstruatia.