| Florin_Balanescu_Florin_1990 a întrebat:

Buna seara.Am o problema, cand ma scarpin oriunde pe piele uneori mi se inroseste foarte tare pielea in locul respectiv..Atat de tare uneori incat da sangerarea nu tot timpul.De rau nu ma simt rau Analaizele cele mai importante rinichi ficat inima au iesit foarte bune. Tinand cont ca si fumez de 5 ani..Am facut test si de hepatita crezand ca asta e cauza dar s-a anulat...La testul cu sangele au iesit cateva mici dar nu foarte multe care sa puna probleme alarmante.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Holy2010 a răspuns:

Depinde cat de insistent te scarpini.
Apar si spontan, puncte sau pete de sange sub piele?
Ce ai descris tu e probabil purpura si e bine sa iti mai faci si alte investigatii pentru ca nu este o boala de piele si are mai mereu o cauza mai serioasa.
Daca vrei pe scurt si fara prea multi termeni medicali.
Purpura e de doua feluri: trombocitopenbica si nontrombocitopenica adica afecteaza sau nu formarea plachetelor sangvine.
Purpura nontrombocitopenica are cauze precum: boli care afecteaza coagularea sangelui, boli congenitale datorate infectarii fatului cu citomegalovirus, anticoagulantele sau steroizii, fragilitatea capilara, inflamatia vaselor sangvine, scorbutul dar nu e cazul aici ma gandesc.
Iar pentru purpura trombocitopenica unele din cauze sunt bolile autoimune, medicatia care afecteaza formarea plachetelor, transfuzii recente de sange sau infectii.

| Bota_Valentin_1991 a răspuns:

Poate fi o banala alergie, care netratata se poate complica, nu stiu exact ce ar putea fi doar am dat un exemplu, cel mai bine ar fi sa treci si pe la un alergolog.