| AGNEZ a întrebat:

am o problema cu care ma confrunt de mai bine de doi ani, si deja incep sa innebunesc.
am unghiile mari de la picioare incarnate. de fiecare data am apelat la operatii.m-am chinuit cu pansamente luni intregi, am urmat tratamente... niciun rezultat. am mers chiar si pe solutii extreme, chiar barbare. adica scoaterea unghiei, pentru ca nu mai suportam. voiam sa ma bucur macar cateva luni ca acea durere insuportabila, a disparut.
de doua luni am unghiile incarnate... de data asta ambele. datile trecute se incarnau pe rand, acum vad ca au avut chef sa o faca amandoua, fain. nu am anuntat pe nimeni de frica de a nu ma duce din nou sa ma operez, pentru ca stiu prin ce am trecut, si chiar nu va doresc asta, dar ma tem ca voi ajunge din nou pe masa de operatie. mda...
daca a trecut cineva prin asta, sau macar, stie ce ar trebui sa fac, cat sa indepartez acel tesut inflamat ce creste peste unghie, l-as ruga sa imi spună.
sunt disperata. fac orice. m-am saturat, chiar sunt satula de asta. funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Da' de incaltat... cu ce te incalti? Ce provoaca treaba asta? Intotdeauna exista un motiv...

| AGNEZ explică (pentru KodrutZ):

Cel mai probabil incaltarile sunt de vina. desi am incercat sa port mereu lucruri deschise, pe timpul rece nu pot, dar am mers pe varianta incaltarilor cat mai late, sa nu imi preseze piciorul.

| KodrutZ a răspuns (pentru AGNEZ):

Hmmm... ai piciorul lat si e greu sa gasesti incaltaminte ca lumea? Si eu cind e sezonul cald port doar sandale, ma simt mult mai bine fara sosete. In perioada rece iti recomand sa incerci bocanci/pantofi de protectie. De-aia cu botul securizat cu kevlar/otel. Nu sint neaparat foarte scumpi (e o firma din Suceava care face asa ceva, Otter mi se pare ca e brandul sub care se comercializeaza) - sub 200 RON de regula, insa foarte durabili si destul de comozi. Ca nu arata foarte fashion, asta e partea a doua...;) Cam ceva in genul asta - http://echipamente-protectie.adonisgrup.ro/......rnado.html

| SkyPilot a răspuns:

Pe acest site:
http://forum.softpedia.com/topic/118433-unghii-incarnate/page__st__306
un user a scris asta:
"M-a chinuit o unghie vreo 7 ani, pana am aplicat metoda asta si am scapat. Si la celalalt picior incepea sa ma doara si am rezolvat-o si pe aia, preventiv:D Ca o aditie eu am bagat sub unghie o bucatica de servetel de hartie ca sa o impinga in sus. Dupa cateva saptamani de cand am pilit-o prima data (de fapt am raschetat-o cu un cutter:)) ) coltul ala care m-a chinuit aproape 10 ani a iesi de sub pliul acela de carne care a crescut de-a lungul timpului peste unghie. Acum tin hartie sub el pana mai creste unghia si trece complet peste carnea aia care e in plus si am scapat :D. Nu stiu de unde stii metoda asta dar e foarte buna.
Ca o concluzie, va recomand sa incercati asta inainte sa mergeti la operatie. "
Poate merge si la tine :)

| FoxGames a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, dar am observat ca vara imi trece.
Incearca sa umbli cat mai deschis, adica cu sandale.
Unghia nu mai trebuie taiata rotund adica si la colturi.
Daca poti lasa coltul sa iasa pentru a avea o forma buna pentru totdeauna.
Nu rezolvi nimic cu chirurgia, chiar inrautatesti.
Daca ai nelamuriri contacteaza-ma pe skype: sebi.bara

| AGNEZ explică (pentru FoxGames):

Buna. asta am incercat sa fac. am evitat incaltarile inchise, dar pe timpul rece e imposibil sa port ceva deschis, dar in schimb mi-am luat incaltari mai late. imi curat in fiecare zi locul, chiar nu inteleg de ce o tot patesc.

| Yonutu_Yonut_2001 a răspuns:

Si eu am avut unghia mare incarnata si am dat cu o crema de la farnacia veterinara se numeste Mibazon pe mine m-a ajutat!