| falafel a întrebat:

Buna seara am si eu o intrebare... varul meu de 11 ani a ars 65% din suprafata corpului, au trecut 2 luni de la tragedie si-a revenit vorbeste, mananca, rade, dar de 1 zi i-a aparut o infectie la picior numita pseudomonas, se trateaza? va scapa cu viata? vreau sa zic ca acum mai este cam 30 35 % ars. am incercat sa caut pe net dar gasesc numai " pseudomonas aeruginosa" iar din cate am inteles pe net este pe cai nazale si nu are nici o legatura cu piciorul, va rog frumos dati-mi un raspuns cat mai rapid!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Cred ca cel mai in masura ar fi medicul de familie.
Doar un medic ar avea raspunsul intrebarii tale.
Uite ce am gasit
http://www.shfnow.com/cum-de-a-trata-pseudomonas-infec%C8%9Bii/
http://www.bzi.ro/pseudomonas-bacteria-care-ucide-136814
Cred ca ar fi indicat sa nu mai astepti raspunsuri pe TPU si sa consulti un medic!
O zi buna sa ai si sanatate multa varului tau:)

| falafel explică (pentru caramela):

Asa a fost diagnosticat... el sta in Spania cu familia lui de 7 ani o sa vorbesc sa vad ce se poate face, multumesc de raspuns

1 răspuns: