| hnsscreams a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema cu un deget. In urma cu 5 ani mi-am rupt 3 degete punându-le in ghips. Toate bune si frumoase pana aici. Degetul 3 a crescut stramb de la jumătate sau asa s-a osificat si nu am bagat de seama. De 2 zile am dureri enervante la jumătatea degetului (unde este strâmb ). As dori si eu sa stiu daca as putea face ceva pentru al îndrepta sau in legătura cu durerile ținând cont ca a trecut atata timp pentru ca am auzit fel si fel de chestii precum ca trebuie rupt din nou si pus in ghips cum trebuie mai ales ca nu suport durerea.Tin sa Menționez ca acum 6 luni am mai avut un accident tot la acel deget, la spital spunându-mi ca nu am nimic. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Dia007 a răspuns:

Totul se face sub anestezic, nu ai de ce sa-ti faci griji. Trebuie doar sa-i spui exact ca te doare si intreaba-l daca nu ar fi indicat sa scoata ce e in plus (adica operatie deschisa.
In rest, daca stai linistit, ar trebui sa te vindeci repede si corect de data asta!
Da, mergi la doctor cat mai repede. Nu vad nici eu alta solutie. Ar fi chiar mai rau sa se agravez lucrurile doar pentru cateva zile de durere.
Mergi, rezolva si iti doresc multa sanatate si recuperare grabnica

| alessyo21 a răspuns:

Da intr-adevar degetul trebuie rupt de medic pentru a fii pus in ghips in pozitia corespunzatoare