| Skadaa a întrebat:

Buna seara c: Am o mica intrebare pentru o problema putin mai mare decat intrebarea in sine. Am o masea care a avut canalele obturate si a fost plombata de aproximativ un an,nu am avut probleme cu ea pana acum. De o saptamana a inceput sa doara doar atunci cand o ating cu alt dinte sau cand incerc sa mananc pe ea,iar durerea persista,evident,avand o stare de disconfort continuu in zona maselei. Tin sa mentionez ca dupa un timp de durere incepe sa se simta o pulsatie venind (cred?) din mijlocul maselei. Care s-ar putea sa fie cauza acestei dureri foarte enervante >_< si daca trece de la sine sau ar trebui sa ajung cat mai repede la dentist,care,din pacate, este in concediu pentru urmatoarele 9 zile. As aprecia foarte mult si cateva sfaturi legate de cum as putea sa reduc durerea si sa rezist la ea pana cand reusesc sa ajung la dentist. Multumesc c:.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Hristos a înviat!

Cel mai probabil, nervul NU a fost extirpat :(
De acolo şi durerea...
Posibil să ai şi o infecţie, un abces - puroi la baza măselei - de acolo senzaţia de pulsaţie :(

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.
Iar pentru infecţia respectivă este indicat un antibiotic : Ampicilină forte 500 mg, Oxacilină 500 mg, Klabax 500 mg, etc.

Toate cele bune!

Îţi doresc un Paște Fericit!
http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| blAster85 a răspuns:

Te doare pentru ca nu s-a scos/omorat nervul/ii maselei, pentru a calma durerea poti lua advil sau ketonal forte, dar grija nu mai mult de 3 pastile pe zi si nnu cu stomacul gol.