| Aries90 a întrebat:

big grin Spunetsi`mi va rog ce stitsi despre bolile, oepratsiile coloanei vertebrale? Eu am fost diagnosticata cu hernie de disc la coloana cervicala acum catsiva ani si s`ar putea sa fie nevoie sa ma operez in curand... As dori cat mai multe detalii, daca avetsi cunostintse care s`au operat, cum este. Dinastea :-s Multsumesc mult anticipat :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mariaw a răspuns:

Poate nu o sa ma iei in seama, dar daca tot sunt aici, o sa spun ceva informativ.Chiar in momentu de fata un membru al familiei se afla in recuperare postoperatorie la hernie de disc. Dupa consultul medical. o sa afli daca te afli in cei 80% care sufera de aceasta boala si care se pot trata doar prin tratament ce include tractiuni musculare, aplicatii de ultrasunete, stimulare musculara, gimnastica medicala si altele din larga lor familie. Daca e prea tarziu.este obligatorie interventia chirurgicala, unde marea problema este de fapt recuperare care presupune 2 luni la pat-din care prima trebuie respectata cu strictete, purtarea unui corset care sa sustina coloana si nah. fara aplecari, indoiri.tot ce tine de flexibilitate. Succes orice ai avea de urmat!

Răspuns utilizator avertizat