| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara. De ceva timp am o durere în piept, obosesc foarte repede când merg, respirația simt că e grea... Mi-e teamă să nu am vreo problemă la plămâni, de aceea nu vreau să merg la doctor. Voi ați avut probleme de genul? Ştiu că doctorul ştie cel mai bine, dar şi nişte sfaturi m-ar ajuta. Bunicul meu a murit de cancer la plămâni şi mi-e frică să nu fie ceva din neam, nu ştiu. Nu fumez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa se pare, ac este ceva la plamani.
Nu inteleg totusi motivul idiot sa stii ca esti bolnava, dar sa refuzi sa mergi la medic.
daca ai antecedente in familie, fugi la medic imediat! Poate de aceea a murit si bunicul tau, de ignoranta si prosie, ca de mergea din timp sa-si trateze bronsitele si penumoniile, nu ajunge apoate la cancer. sau daca a fumat, atunci chiar nu a avut cum sa evite cancerul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O durere în piept plus oboseală poate fi de la o problemă a inimii. Sunt dureri care radiază, te doare undeva dar cauza este în altă parte. Astfel, nu are de ce să îți fie frică de medic. Se face un consult medical, analize, se stabilește cauza, ți se dă un tratament. Dacă ai ceva care se poate vindeca, acesta mi se pare că este cazul tău, dacă mergi la medic din timp, vindecarea este mai ușoară, decât dacă lași boala să meargă spre rău. Nu te compara cu bunicul, el a avut problema lui.

| anonimg a răspuns:

Mergi la medic. Multe probleme se rezolvă dacă se merge din timp.
Slabe șanse să fie cancer, mai ales dacă bunicul tău a avut această boala după ce a născut pe părintele tău.

| Ineys a răspuns:

Pai stai asa. Daca nu te duci la doctor nu ai problema la plamani?
Eu cred ca daca e sa ai, o ai fie ca te duci la doctor fie ca nu. Asa ca ar fi foarte indicat sa te duci cat mai repede posibil la doctor sa vada ce problema ai si sa o trateze din timp, pana nu se agraveaza lucrurile.

| Panamax a răspuns:

Pare mai degraba o problema la inima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este foarte ok ca nu vrei sa mergi la doctor, nu prea stie ce trebuie sa faca in cazuri din acestea. De altfel, riscul mare este sa deacopere ca ar putea sa ai inceputil a ceva grav si sa iti si prescrie un tratament ca sa scapi de afectiunea respectiva. Asa ca te inteleg de ce nu mergi la doctor. Mai bine sa intrebi aici, unde toti sse pricep la medicina, la anatomie, la fiziologie, iar unii chiar la microbiologia celulelor canceroase (au distinctii internationale primite), chiar daca varsta lor este sub 12 ani.

| Demidol a răspuns:

Tocmai pentru ca ti-e teama ca ai probleme cu plamanii trebuie sa mergi urgent la medic. Sa te tratezi din timp. Daca nu te tratezi, nu te vindeci si stai cu medicamente toata viata: cheltuieli si dureri inutile.