| danielivan a întrebat:

Buna seara lume, lucrez la un call center internet point, si stau pe calculator ( internet mai mult de 6 - 8 ore ) ce mi se poate intampla pe viitor,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ramooon a răspuns:

Pai eventual probleme cu ochi, dureri de spate de la statul jos, si hemoroizi, insa in general persoanelor care luceaza numai cu calculator sunt obligati prin lege sa va ofere o pauza de minim 15 minute la jumatate intervalului de munca. daca ei aceea pauza, departe de monitor si plimbandute, si daca in rest eviti pe cat posibil sa nu adormi in fata lui si acasa e ok, oricum problemele apar mult mai tarziu, si atunci o sa fi deja batrana si daca nu ai probleme, probabil ca esti moarta, e o gluma oktongue take care

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Statul prelungit in fata calculatorului poate sa-ti creeze probleme de vedere (inrosirea ochilor si chiar debutul unor boli oftalmologice), apoi probleme de coloana vertebrala (dureri de spate in primul rand, apoi cifoza, scolioza, daca nu ai o pozitie corecta pe scaun).

| alexgogo a răspuns:

Noroc ca ai postat la sanatate, ca altfel iti raspundeam ca pe viitor ramai cu un dead end job.

ia-ti niste ochelari antireflexie si e ok, poti sta si mai mult.