| CasseyTzu a întrebat:

Buna seara, poate ma puteti ajuta cu un raspuns (sunt constienta ca trebuie sa merg la medic cat mai repede cu putinta posibil): avand o problema cu un genunchi, mai nou de la munca ma doare si spatele si glezna dreapta (poate ca am stat 3 luni acasa si nu am facut un efort deosebit adica ridicat fel si fel de greutati cum e la munca, intre 15 -35kg),dar nu inteleg de ce ma doare si glezna acum.
Problema este ca indiferent daca ma protejez (genunchiera, glezniera) simt un impuls nervos dureros care vine de la coloana cred (nu stiu) si nu stiu ce se intampla.
Am incercat sa aflu mai multe raspunsuri de aici de unde sunt acum (dar se pare ca sunt sanatoasa si toate sunt in capul meu, desi glezna dreapta e de 2 ori decat cea stanga si genunchiul stang de 3 ori decat cel drept.
Ce ar putea fi si ce m-ati sfatui sa fac?
Repet stiu ca trebuie sa merg la un medic urgent dar fiind data pandemia ma aflu in imposibilitatea de a o face.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand iti spun ca poti sa o faci.
Cat priveste durerile, ele au multiple cauze. Genunchiul poate sa doara din lipsa de lichid sinovial, uzura cartilagiului, tendonul (aici durerea merge de la mijloc pana la degete), ligamente.
Ti-am dat doar cateva cauze. Nici medicul ortoped nu iti pune diagnosticul pana nu-ti faci o radiografie.

1 răspuns:
| EusuntAnonima2 a răspuns:

Probabil că dacă atâta timp nu ai depus prea mult efort, iar acum ai început deodată, ti ai tulburat putin musculatura. Am 15 ani, nu sunt doctor, dar ar putea fi si asta o cauza. Si da, trebuie sa mergi sa te controleze un doctor, sa nu fie o baterie ceva si sa nu se inflameze mai tare, sau mda.