| Anonimus11111 a întrebat:

Subiectul meu este cu privire la oftalmologie. La ultimul control oftalmologic mi s-au inregistrat urmatoarele valori: OD: Cyl -2.25, Ax 175grade si OS: Cyl -2, 75, Ax 175grade. Eu port ochelari de vreo 8 ani dar acum vreau sa imi pun lentile de contact. Problema este ca nu stiu daca gasesc lentile de contact pentru deficienta mea de vedere pentru ca cyl este destul de mare. De aceea va rog pe cei care aveti cunostinta sau aveti aceeasi problema, as putea sa port lentile de contact (de preferat lunare sau chiar cu o perioada mai mare) si daca da, ce imi recomantati? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Silvio_Marco_2000 a răspuns:

Uite eu nu inteleg ce cyl-2.25...dar du-te la rude indepartate

| Anonimus11111 explică (pentru Silvio_Marco_2000):

Nu prea inteleg la ce ai vrut sa te referi, in caz ca nu ai inteles cyl inseamna cilindru si apare cand ai astigmatism, eu am astigmatism miopic deci mi-ar trebui lentile de contact cu cilindru