| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU,

Acum vreo doua luni de la cativa langosi cu branza m-am constipat foarte rau. Atat de rau incat a dat si sangele atunci cand am incercat sa elimin. Vreo doua saptamani m-a durut fundul incat nici nu puteam sa stau pe sezut. Daca razi, iti spun ca nu este de ras.

De o saptamana sau mai mult, dupa ce fac treaba mare, in apa de la toaleta si pe hartia igienica am vazut din nou sange. Totul intr-o cantitate mica si nu de fiecare data se intampla. Nu sunt deloc constipat. Elimin usor, nu ma doare si NU SIMT VREO JENA in acea zona. Dar totusi sangereaza si nu stiu de ce. Am vorbit cu o persoana intre patru ochi despre problema mea si mi-a spus ca si el a patit asemanator acum cativa ani, dar a trecut cu timpul.

Nu ma doare, dar cateodata sangerez atunci cand fac nevoile fiziolgice. Consider o problema minora si nu este nevoie de medici. Chiar urasc sa merg la medici, la clinici...

De ce se intampla toate acestea? Un sfat sau ceva care sa ma ajute?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de hemoroizi ( externi sau interni ), dar poate fi vorba şi de o fisură anală :(

Vezi alte detalii/informaţii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroizii_532

http://hemostop.ro/

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist PROCTOLOG!
Evident, întâi mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere la Proctologie!

Toate cele bune!

| untu a răspuns:

Iti recomand sa iei de la farmacie o cutie cu supozitoare cu glicerina pentru adulti, sa iei una si sa-l bagi acolo unde sangereaza si sa astepti vreo o jumatate de ora si apoi sa-ti faci treaba mare incet si usor, va aluneca mai bine! Sa mai bei si niste ceai de crusin si in doua zile te vei simti mai bine! Insanatosire grabnica va doresc!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, de atata timp ai aceasta problema si ai evitat sa mergi la doctor? Sa nu iei pastile sau medicamente dupa ureche! Te rog sa mergi la doctor.

| Marcelyn a răspuns:

Sfatul meu e ca chiar daca urasti medicii ar trebui sa te vada unul, sa nu cumva sa ai hemoroizi.