| AddaAdi a întrebat:

Buna seara TPU! Am si eu o problema grava sad. Luna asta nu mi-a venit menstruatia. Trebuia sa imi vina in 26 si nici pana in ziua de azi nu mi-a venit. Am avut acum ceva timp un contact sexual neprotejat. Nu foarte mult timp. Intr-o dimineata m-am trezit si mi s-a facut brusc rau. Mi-a venit sa vomit si chiar am vomitat. M-am gandit ca poate sunt insarcinata asa ca mi-am facut un test de sarcina dar a iesit negativ. Acum sunt total dezorientata. Oare sunt insarcinata? Va rog mult ajutati-ma cu un sfat sau ceva. Sunt foarte ingrijorata. Va rog sa nu glumiti sau sa face-ti glume pe seama mea. ( ps: orce sfat e bine venit in afara de mersul la ginecolog) Va multumesc din suflet anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil este insarcinata, dar testul este neconcludent, fiindca l-ai facut prea devreme. Primul test poate fi facut dupa 7 zile de intarziere (adica pe 3 decembrie din urina de dimineata, sau dupa 10 zile de intarziere din urina de peste zi. Iar daca este negativ, trebuie repetat dupa 3-4 zile in aceleasi conditii. De-abia daca ambele teste efectuate corect sunt negative te poti gandi ca nu ai fi insarcinata, desi pentru confirmare ai nevoie de mers la ginecolog. Asadar, asteapta, fa testele corect si abia apoi vei merge la ginecolog

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Refa testul de sarcina prin 5 decembrie, din prima urina de dimineata.

| Hαppiηеss a răspuns:

Nu va inteleg de ce nu vreti sa va duceti la ginecolog, dar ce va face oameni buni va mananca?
Habar nu ai cat de importanta este o vizita ginecologica.
Esti femeie si trebuie sa ai grija de tine si de corpul tau daca ti-ai inceput viata sexuala este obligatoriu sa faci un control odata la 6 luni.

| numedeutilizator a răspuns:

Normal testul il poti face in pirma zi in care ti-a intarziat ciclu. eu cred ca ar trebui sa faci unu acum. cat mai curand. sunt sanse mari sa fi insarcinata.

| Cristi94de a răspuns:

Testul se face dupa 2 saptamani de la contactul sexual. Greturi poti sa ai si in zilele normale, dar, ar mai putea fii o solutie. De ex, poate ultima oara cand ai avut contact sexual o fost luna trecuta, iar daca tu ai avut contact sexual in data de 20, se poate sa se schimbat data happy. Asta ti`o zic din propria experienta. Daca aveam contact sexual de 4-5 ori pe saptamana, iar luna urmatoare aveam doar 1-2 ori pe saptamana, nu ii mai venea menstruatia la timp, si intarzia cu ceva timp. Sa vezi ce panicat eram eu laughing, si asta de fiecare data cand se intampla, chiar daca stiam ca nu are cum sa fie gravida laughing. Sa speram ca asa este si la tine.

| carmen2011 a răspuns:

Din pacate ginecologul este singurul care iti poate da un raspuns corect 100%.

mai putin sigur este sa-ti cumperi un test de sarcina sa vezi ce iese.

daca nu esti insarcinata, pentru reglarea menstruatiei (echilibrare hormonala) si pentru a scapa de durere iti recomand Femicur. sunt niste pastile din plante, se ia una pe zi. ideal ar fi sa faci o cura de 3 tri luni. le gasesti in farmacie.