| mariaaa222 a întrebat:

Buna seara TPU. Problema mea a aparut cam acum 3 zile cand m-am trezit cu o durere groaznica in gat, a doua zi m-a lasat dar ma durea ingrozitor cand inghiteam. Apoi m-am uitat cu lanterna in cavitatea bucala si am observat niste bubite mici si rosii umflate pe limba in spate si pete albe pe tot gatul in jos. Astazi nu ma mai durut gatul dar vad ca bubitele de pe limba incep sa se extinda si ma dor.ce pot face? si oare ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o amigdalita pultacee sau pot fi afte. In primul caz ai nevoie de antibiotic, in al doilea de badijonari locale cu glicerina boraxata si poate un antiviral. Trebuie sa te vada un medic ORL-ist maine pentru a stabili exact ce tratament iti trebuie

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa te adresezi medicului de familie ori direct la urgenta/farmacie.
Spala gura cu ceai de musetel si poate ai in casa glicerina boraxata, asta pentru moment, dar o vizita la medic tot trebuie sa faci
Sarbatori fericitehappy