| NimeniAlta123456 a întrebat:

Sora mea de 14 ani are o problema cu urechile, ii clincane(clipocesc) cand inghite. Dupa un ton al vocii ridicat aude un vuiet. O ustura urechea stanga si aceasta doare cel mai tare, cand e liniste in camera aude un zgomot (o presiune) la nivelul urechilor. Catedata aude zgomote mai accentuate in urechea dreapta pe langa zgomotul pe care il aude zilnic. Ei bine acest zgomot constant o impiedica sa ii auda pe cei din jur. Dimineata se trezeste cu o substanta lichida, de asemenea si dupa ce bea apa sau alte bauturi. O dor peretii urechii si timpanul. A fost la doctor ORL, i-a dat pastile de nervi si a zis sa se obisnuiasca ca cica ar fi un tic de al ei...Ce ar putea fi? Stiu ca aici probabil nu gasesc pe nimeni doctor, insa as vrea niste pareri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Ar fi bine sa consulte un neurolog si sa mai consulte un alt ORL-ist.
Nu vreau sa te alarmez dar situatiile de genul trebuiesc tratate acum cat timp este tanara. Eu am avut un prieten cand eram mic (avea vreo 10 ani parca) si a facut tratament timp de 10 ani ca sa ii dispara nu stiu ce tic nervos.
Faptul ca se trezeste dimineata cu o substanta lichida, aia cred ca este infectie.
Trebuie sa te duci la un medic privat cu aparatura si sa o examineze, sa nu stea mult asa. Stiu ca e costisitor (in jur de 150 de lei parca era consultatia) dar este vorba de sanatatea ei.
Ar fi bine sa evite castile, sunetele puternice (de exemplu un concert) in perioada asta.
Succes!

| Rihhana1 a răspuns:

Posibil sa fi un pic racita, acopera urechile si numai sta in curant si aer conditionat. Mai patesc si eu asta din cauza curentului si a aerului conditionat.
Iesi mai mult in parc si repira aer curat ajuta, ia un Paracetamol daca durerea persista.
Daca nu iti trece nici asa mergi la doctor.

| Claxon987 a răspuns:

Schimba doctorul orl, poate e de la maxilar, nu neaparat de la urechi