| passenger a întrebat:

Stau intr-un bloc si aseara mi-am chemat colegele la mine. Langa mine este o vecina care are o usa de lemn si momentan este plecata, dar se intoarce maine. Noi stiind ca nu este acasa i-am dat cu ciocanul in usa (am facut o gaura sub clanta) si dupa am bagat in gaura aia o petarda, clanta explodand si sarind straight face Bineinteles ca s-a facut o gaura si mai mare si clanta a ramas acolo "intr-o ata". Nu cred ca ne-a auzit cineva, deoarece nu a deschis nimeni usa. Oare ce ni se poate intampla? De abia acum constientizez ce am facut.
Scuze categoria

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vecina depune plangere, va fi ancheta de politie si evident veti fi prinsi. Daca aveti peste 12 ani, veti fi judecati pentru distrugere si intrare prin efractie, ceea ce poate insemna cativa ani buni intr-un penitenciar de minori si tineret.
Poate ar fi intelept ca parintii vostri sa discute cu vecina si contra unei sume serioase de bani plus inlocuirea usii si a obiectelor distruse in casa de petarda sa accepte sa nu depuna plangere (desi mare greseala ar face sa va lase nepedepsiti).

| Raniia a răspuns:

Viata incepe bine.Venim pe lume dintu-un mediu perfect, apoi totul depinde de cei care ne intimpina si ne invata cum sa traim in lume.In 7 ani de -acasa, regulile trebuie dobindite si respectate pentu ca noi sa ne mentinemin mediul in care traim curati si prietenosi.Viata este o calatorie...pentru care iti faci bagajul in 7 ani ...acasa. Invata sa traiesti responsabila de tot ce faci!

| TootydeCool a răspuns:

Poi cred ca persoana respectiva va fi coplesita de ura, dar ca sa scapati usor, o urmariti cand vine acasa, va faceti ca iesiti pe usa si gand o vedeti ( jucati putin teatru, dar mare atentie ca sa nu iasa in evidenta ), o intrebati ce i s-a intamplat usi sale..., si va oferiti sa o ajutati. Sau pur si simplu nu faceti nimic, de unde are sa stie ca voi sau tu ati/ ai fost>?

| Luori a răspuns:

Poate n-au iesit la usa, gandindu-se la "siguranta"lor, sau mai stiu eu. Oricum, zgomotul si posibila agitatie de dupa le-ar fi dat nastere unor intrebari celor care au fost pe faza. Poate au privit pe vizor.
Daca se intampla sa fiti descoperite ( nu cred ca veti recunoaste voi fara asta, caci inca vi se pare distractiv sa distrugi bunul omului; chiar nu v-ati gandit ce implica bagarea unei petarde in acea gaura? ) atunci sa fiti responsabile si sa ii cumparati femeii usa noua.
Ceva mai constructiv/de folos/inteligent nu v-ati gandit sa faceti?
Poate ar trebui sa te gandesti la o posibila spargere in casa femeii, avand in vedere ca le-ati usurat munca celor care s-ar gandi sa treaca la aceasta fapta.

| imale a răspuns:

Posteaza pe net ce ai facut.ai sanse mari sa fi descoperit. mai bine taci si nu mai spune la nimeni nimic ce ai reusit sa faci laughing)

| DeeaLove4 a răspuns:

Brigaela si Luori au dreptate.
Poate s`au uitat pe vizor, si v-au vazut.
Si daca nu le spui parintilor mai mult ca sigur situatia se poate agrava.
Asa ca fa bine si mai degraba spune`lewinking

Succes:*

| Pufffx a răspuns:

Depinde poate nu a iesit nimeni dar va vazut pe vizuar, acu vecina s-ar putea sa se sperie si sa zica ca a vrut cineva sa ii sparga casalaughing si eu am patit asta la mine pe scara.

| Memories a răspuns:

Nu patesti nimic stai calm/alaughing) nu are cum sa isi dea seama, mersi oricum pentru idee, mai ailaughing)?

| kariny06 a răspuns:

Pai, cel mai bun lucru este sa inlocuiesti usa. Daca nu, puneti ceva si lipiti. Nu prea ma pricep la chestii dintr'astea, dar am incercat.

| PosteXD a răspuns:

Eu zic sa recunosti... sa sa vb cu ea sa nu te zica la parinti si o rezolvati in particular...

| qwertyz a răspuns:

Daca nu a vazut nimeni nimicwinking

| AL3XandraAnndreutza a răspuns:

Si cand am fost in tabara de iarna am facut aproximativ acelasi lucru cu camera unor colege enrvante.laughingDar faza este ca, nu trebuie sa ciripesti nimic.Si daca o faci, spune parintilor.Chiar daca iti vor purta pica pentru ca trebuie sa dea o suma de bani si probabil te vor pedepsi, macar nu vei avea constiinta incarcata.Si ar trebui sa vorbesti cu vecina ta despre asta.E un lucru frumos-sa iti ceri iertare.winkingBafta!

| яоxs a răspuns:

Bună. Păi din moment ce spui că nu v-ar fi vazut nimeni nu vi se poate întâmpla nimic. Altă dată sa nu mai faceţi aşa ceva.

| noname12344321 a răspuns:

Oau! Daca vecina ta nu depune plangere va fi totul bine (oar daca nu afla parintii vostri) Multa bafta! dr daca depune plangere ati incurcat-o! poate sa va dea amenda! Succes

| monicalina a răspuns:

O sa dati de belea

| Alle_3522 a răspuns:

Poate veni politia daca o cheama binenteles si sa ia ceva gen dovezi sau amprente

Succes/:*

| goodandreea a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vb cu parintii tai, vor vorbii cu vecina si vor repara usa... funda*