| Chuchilili a întrebat:

Stiu ca in primii 2 ani, ciclul menstrual este neregulat (in general la mine ciclul era de 26 de zile si scurgerea de 6 zile) insa din mai (de cand m-a tinut aproape 15 zile) intervalul este tot mai mic si scurgerea trece de o saptamana. Adica ultima data m-a tinut de pe 8 pana pe 16 si acum pe 28 iar mi-a venit. Nu este nici macar de 2 saptamani intervalul.
Lipsuri de ceva in corp nu am (putin la calciu,intotdeauna am avut o lipsa mica de calciu) am fost la consult, totul e in regula. Este normal sa fie chiar asa? vreau detalii.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, NU este nici o problemă şi NU( ai motive de îngrijorare happy

Acum sunt posibile tot felul de dereglări/"ciudăţenii" în ceea ce priveşte aspectul/durata menstruaţiei!
Cam în 1-2 ani ( ori chiar mai mult, depinde şi de vârstă ) se reglează complet şi atunci ar trebui să ai menstruaţie lunar, cam aceleaşi simptome ( lunar ) + acelaşi aspect/durată al/a sângerării menstruale ( ori a CM-ului )...

În acest caz, sunt posibile/acceptabile şi menstre mai "lungi", de 10-15 zile - mai ales că, în luna anterioară acelei menstre "lungi", NU ai avut menstră şi apoi sângerarea nu era prea abundentă.
De asemenea, şi durata CM poate varia destul de mult...

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune!

| DenisaDenisucaD a răspuns:

Buna! Ciclul menstrual nu tine 2 ani (neregulat)Se adapteaza in functie de organism.Si daca esti dezvoltata, inseamna ca, acum daca este si mai neregulat, o sa se faca regulat peste 2-3 luni! Nu te panica.Este si in functie de ce ai facut. Poate te-ai fortat cu ceva... Sper ca te-am ajutat.