| Wanker a întrebat:

Sufer de vitiligo si as vrea sa stiu daca e o cale sa o opresc. Momentan am pete doar pe degete dar azi, cum m-am expus putin la soare, am observat ca mi-au aparut niste pete pe brat. Va rog, spuneti-mi cum sa opresc boala de a se raspandi in tot corpul sad! Eu iau si crema dar nu a avut efect!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| William a răspuns:

Din cate am citi pe net vitiligo e o boala care iti albeste pielea, asa ca iti recomand sa nu incerci sa o opresti ci sa accelerezi procesul de albire. Stai la soare (dar nu prea mult) si nu iti plange de mila, pentru ca nu ai de ce. Sunt sigur ca acum iti este greu dar o sa treaca.

| bionatura a răspuns:

Salut!
Sunt medic de medicina generala si am vazut intrebarea ta, da-mi voie sa iti raspund:
In primul trebuie sa stii ca in organismul nostru, mai precis la baza creierului avem o glanda mica numita Hipofiza de 500 mg care este impartita in 3 lobi.Fiecare lob are zone speciale care sunt stimulate de o alta structura nervoasa numita hipotalamus.Ce se intampla? Hipotalamusul emite niste hormoni de stimulare dar si de inhibare(ca sa avem un feed-back)care se duc la hipofiza si aceasta la randul ei va stimula organe si structuri ptr.ca organismul sa functioneze perfect.ok?
In unul din lobii hipofizei, si anume cel intermediar care e doar 2%,(glanda de care ti-am vorbit mai sus)datorita unui hormon de stimulare venit de sus de la hipotalamus,se va elibera un alt hormon numit hormonul melanocitostimulator (MSH). Hormonul MSH este responsabil pe pigmentare pielii.ok? bine! E,aici e probelma!
Vitiligo este o boala autiomuna cu multiple cauze in care anticorpii produsi de organism ataca si distrug aceste melanocite,celule necesare pentru. pigmentarea pielii.ok?
In primul rand as dori sa stiu ce varsta aveti, sunteti fata sau baiat, si daca spuneti ca aveti vitiligo presupun ca este un diagnostic cert pus de un dermatolog!
Ce trebuie sa stiti:
-feriti-va de soare in special de arsurile solare ca nu sunt indicate mai ales in cazul dumneavoastra.
-consultati urgent si un endocrinolog pentru.a determina niste valori a unor hormoni implicati in aceasta boala
-atentie la pierderea auzului IN TIMP, dat fiind faptul ca in urechea interna avem melanocite care sunt distruse de aceasta boala, deci merge-ti si la un orl-ist.
-daca doriti sa vorbim va astept la telefon 0762.417.179(09-21),dr.Prodan Daniel, multumesc!

| Wanker explică (pentru bionatura):

Deci, asta inseamna ca va trebuii sa ma feresc de soare tot restul vietii?