| BuffaloSoldier a întrebat:

Sunt baiat, am 15 ani si de 2 zile ma inteapa in partea dreapta jos si ma doare tot in partea dreapta in zona soldului. Oare de la ce e? Apendicita nu cred ca am, deoarece nu e o durere mare, dar enervanta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma tem ca, este chiar apendicita.
Durerea foarte mare apare cand este grav afectata, dar asa incepe, cu dureri moderate, suportabile, mai mult enervante.
Mergi totusi la medic, pentru ca investigatii.

| anonimg a răspuns:

Durerea de apendicita te tine cam o jumatate de ora (+/-). A doua zi te poate lua din nou. Ea se accentueaza fie zilnic fie saptamanal. Durerea se poate manifesta oriunde in zona abdomenului.
Oricum ar fi, asa cum a spus Casiana, te sfatuiesc sa consulti un medic.

| Llavg a răspuns:

Buna!

Durerea asociata apendicitei apare in zona epigastrica, adica in capul pieptului, dupa care coboara si se localizeaza in zona apendiculara. Iradiaza pe partea interioara a coapsei. Sunt niste manevre si analize speciale care se fac.
E posibil sa ai si o intindere musculara sau sa fii constipat.

In orice caz, nimeni de aici nu ti poate spune ce ai cu siguranta. Mergi la medic.

| O'Brien_Casiana_1998 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un doctor.

| Mirela_Ciobanu_1966 a răspuns:

Mai bine te vede un medic