| anonim_4396 a întrebat:

Bună, sunt fată, am 16 ani jumate și recent mi-am făcut niște analize hormonale. Estradiolul îl am scazut. E posibil din cauza asta sa nu îmi fi crescut sânii atâta timp? Și dacă imi va prescrie medicul anticoncepționale cu estrogen, îmi vor creste sânii? Am menstruație de la 11 ani și in tot acești ani mi-au crescut sânii foarte puțin, aproape deloc. Rog seriozitate. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,o sa ți crească dar sânii mari înseamnă mai multă grăsime pe piept și chiar și pe restul corpului
La 16 ani sunt destule femei nedezvoltare. Sânii se dezvolta definitiv când alăptezi, caci atunci mai creste glanda mamară.

| Anonimous071196 a răspuns:

Draga mea, o femeie se dezvolta pana la varsta de 21 de ani (asa s-ar spune), dar hai sa lasam teoria la o parte. Ce ti-a prescris doctorul este destul de tare si te-aș sfatui sa ai grija la alimentatie cu ele, ia-le, dar sa nu exagerezi in ceea ce priveste mancarea deoarece riști sa iei proportii rapid si mult. Legat de sani, iubita, eu m-am dezvoltat la 21 de ani, ba chiar am 23 acum si ma mir ca mi-au crescut. Corpul uman este inca de neînțeles si trebuie să-l lasi să actioneze in voia sa. E clar ca avand acele pastilute date, te vei dezvolta, dar nu iti face probleme, nu ramai fara sani.