| CrudutzZa a întrebat:

sunt fata si am 16 ani. Am scolioza toraco-lombara de gradul 2, spuneti-mi va rog ceva exercitii, tin sa mentionez ca am facut niste proceduri, masaj si electrofarez.O sa ma vindec? mai are sau a mai avut cineva din voi scolioza? ce ati facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Scolioza nu se vindeca, ce poti face sunt ore de gimnastica medicala cu un kinetoterapeut care te ajuta in prevenirea maririi scoliozei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca ai numai 16 ani, ai sanse sa o mai corectezi destul de bine, daca te ti de exercitii.
Cel mai indicat ar fi sa mergi la gimnastica medicala. Daca nu ai timp, cel putin mergi o sedinta ca sa iti arate ce exercitii sunt bune, ce sa faci, cat de des, pentru cat timp, etc.
Si yoga te ajuta. Pe mine cel putin m-a ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Îşi trebuie gimnastică medicală.
Spatele cât mai drept tot timpul, trebuie să mergi la şedinţe.
Te pup!