| Elly213 a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si trebuie sa-mi aleg un profil.As vrea la bio-chimie si cel mai probabil dupa voi avea de ales intre Farmacie si Medicina.
As vrea mai mult sa dau la medicina( efecte de la Grey's Anatomy).
Cum este aceasta facultate,timp liber mai exista,e foarte greu sa intri?
Am note mari, voi face fata daca muncesc dar imi este frica.
Cei 6 ani de facultate ii petreci doar in Universitate?
Exista posibilitatea sa urmezi aceasta facultate in limba engleza sau mai bine pleci inca de la inceput afara?
Cei care ati facut aceasta facultate sau inca sunteti studenti regretati? Nu este putin infiorator?

Chiar am nevoie de raspunsuri.
Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Este o poveste destul de delicata, incep cu inceputul.
In medicina, ce spun spun de acum 4 ani, da, faci 6 ani generalistica iar dupa specializarea in functie de ce domeniu alegi, mai faci 4-5-6 ani. Programul fiind de la 7 : 30 la 20 : 30, avand foarte mult de invatat. Aici mai intervine si problema banilor cand vin examenele, care in general se iau. Dar vin cei care tocesc cartile si cei care au mami si tati bani pentru "sustinere". Dupa cei 6 ani pentru specialitate ai un program si mai complicat in care faci garda fara plata, (Salariul unui medic rezident fiind intre 8 - 13 milioane lei vechi, poate s-a mai schimbat acum), unde trebuie sa te prezinti, cu pachetelul de acasa, iar cu salariul infim, ajungi tot cu cersitul la mami si tati. Dupa ce termini si specialitatea ajungi medic primar. Vrei sa te angajezi, aici, iar, ca in Romania trebuie' sa sari cu "ceva", din nou, apeland la mami si tati.
Este ceva frumos dar din pacate nu se respecta cum trebuie in Romania.
Biochimia este multa materie, extrem de delicata, nu stiu exact cati ani faci de facultate, dar este grea, intr-adevar.
Ramane la aprecierea ta, in final, tu trebuie sa termini un liceu, iar dupa sa vezi daca-ti mai place acest domeniu sau nu.
Este mult de munca, multa "mizerie", etc.
Nu zic nu, incurajez tineretul la cat mai multa carte, in special in domeniul sanatatii.

Sanatate!