| aveam14ani a întrebat:

Buna TPU :3.
Parintii mei fumeaza. fumeaza de foooarte mult timp [peste 10 ani]. Pe mine nu ma deranjaza. nu sunt atat de idioata cat sa stau in fumul lor. dar aflu pe net pe tv etc. chestii din ce in ce mai nasoale despre asta. vreau sa fac ceva sa ii opresc. si nu inteleg cum D-zeu nu au absolut nimic. sunt perfect sanatosi si fumeaza amandoi un pachet pe zi; 10 tigari fiecare. daca le ascund tigarile fac foarte urat. cu discursuri nu ma asculta. acum 2 ani au luat o pauza de 6 luni pentru ca am facut o 'criza' cand am auzit la televizor ceva de tigari. dar iar s-au apucat.
Cum ii pot opri din fumat? sad
niste sugestii, va rog. puppy dog eyes
danke.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| calmopenmind18 a răspuns:

Fii serioasă (ca persoană) nu s-au lăsat nici alea 6 luni. Tot au fumat doar că s-au ascuns puţin de tine. Ştiu o vecină care îi spune soţului ei că ea nu fumează dar ea vine la mine şi trage din ele să nu se stingă.
laughing pe mine m-a bătut mama când eram mic şi m-a pus să mănânc ţigări (3)şi am vomitat. De la vomă... cum vedeam sau miroseam tutun sau fum îmi venea greaţă.Nu am mai ieşit vreo 3 lulni prin baruri sau localuri.
Ia-le ţigările şi dă-le cipsuri sau sticks-uri sau integrame şi de fiecare dată când vor o ţigare pac! le dai o integramă 3 minute sau un sticks tongue.

16 răspunsuri:
| mona a răspuns:

De fumat greu te mai lasi si daca ei nu vor atunci nu vei reusi sa-i convingi sa se lase

| Holocaust a răspuns:

Scare the sh.it out of them!
http://youtu.be/yskYG-EVlBY
Si de exemplu, niste colegi au inceput sa fumeze din ce in ce mai putin dupa ce au vazut asta:http://youtu.be/dVLtNgAhPRg
Si hai sa ma laud ca l-am facut si pe tatal meu sa se lase, dupa vreo 15-20 de ani in care a fumat.Mai fumeaza si acum,dar doar cand merge cu prietenii la vreo petrecere(gen nunta,botezca de altele n-are timp,deci destul de rar).
Spune-le ca faptul ca ei fumeaza te afecteaza mai mult pe tine, ca tu inhalezi tot fumul expirat de ei, care e mult mai daunator.
Sa-i opresti direct din fumat n-o sa poti, dar ii poti ajuta sa ma reduca din cantitate, putin cate putin.

| KodrutZ a răspuns:

Inmoaie-le tigarile in lapte, dar doar cite 2-3 din fiecare pachet. De fapt mai simplu ar fi sa le injectezi cumva lapte in ele, sa nu se vada, si sa nu faci asta in toate.
P.S. Lasind deoparte sanatatea, isi permit sa arunce pe geam aproape 400 RON in fiecare luna, in loc sa iti ia tie ceva de ei sau sa ii puna deoparte pentru cind o sa implinesti o virsta?

| aveam14ani explică (pentru KodrutZ):

Pai pentru mine cheltuie de 2 ori mai mult.

| KodrutZ a răspuns (pentru aveam14ani):

E intotdeauna loc de mai mult, de fapt copilu' trebuie' sa fie pe primul loc, nu... dar n-ai ce, tigarile, TV-ul, pasta de dinti cu fluor, fast food-ul, cam tot ce tine de "societatea moderna si libera" in care am intrat dupa lovitura de stat din 1989 au rolul de a timpi omu', iar majoritatea o musca. Poate ca unul dintre ei o sa se lase cind face celalalt cancer... sau poate ca nu. Te poti consola cu faptul ca ai doi parinti condamnati la moarte cu aminare indefinita a executarii pedepsei. Sau umple-ti camera cu poze de-astea - http://www.entsheffield.co.uk/......24x768.jpg - iar daca comnteaza ceva, zi-le ca asta vezi tu cind te uiti la ei, ca ii iubesti si vrei sa ai parinti pina la adinci batrineti, nu sa ii ingropi peste 10-15 ani, etc.

| aveam14ani explică (pentru KodrutZ):

Baiii. ce m-am speriat cand am vazut poza laughing.

| KodrutZ a răspuns (pentru aveam14ani):

Eh, alcoolul si fumatul duc si la de-astea mai horror. Daca ai vazut Tacerea Mieilor si alea de dupa si ti s-au parut horror, gindeste-te ca am avut ocazia sa vad un individ cu capul spart si creierul la vedere care umbla ca in filmele cu zombie, total anesteziat de alcool, printre alte minunate manifestari are rezultatului idioteniei unora.

| Azµre a răspuns:

Nu ai ce face, dacă așa s-au învâțat greu îi dezveți.

Răspuns utilizator avertizat
| alexandra13131718 a răspuns:

Spune-i ca te deranjeaza mirosul si de fiecare data cand fumeaza te prefaci ca ti-e rau si poate...

| ThePain a răspuns:

Propunele sa incerce niste chestii prin care sa scape de dependenta, astea le gasesti pe net. Daca nu reusesti cu asta iti dau un ex: O cunostina de-a mea fuma de 20 de ani si acum 6 luni so imbolnavit din cauza asta adica eu fost asa de rau incat nu o mai fumat pana acum. Incearca sa le dai exemple de persoane care au s-au imbolnavit sau chiar au murit din cauza asta.

| aveam14ani explică (pentru ThePain):

Avem un exemplu in familie. dar tot nu se lasa.