| anamar1a a întrebat:

4 salt am fost racita rau, apoi mi-a trecut, dar a durat doar o saptamana. Acum iar am racit si nu stiu ce sa mai fac sa stau acasa sa ma refac.
E grav daca racesc nonstop?
Dar daca parintii mei nici nu merg cu mine la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O saptamana este deja foarte mult pentru o raceala, mai ales daca stai in casa, refacerea se face rapid, trebuie doar sa tragi d e tine si sa fii activa: invatat, mers la ore, mancat sanatos, dormit cel putin 9-10 ore/noapte ca refacerea sa fie completa (adica 9 seara-6-7 dimineata).
raceala dupa raceala nu-i buna si trebuie sa spui parintilor sa te duca la medic, ca sa nu faci pneumonie si sa ajungi sa faci penicilina injectabila.
Esti destul de mare ca sa te imbraci bine si sa ai grija de tine!

| Alicezzz a răspuns:

Mergi la medicul de familie. Posibil ai imunitatea slabita daca racesti des sau o raceala netratatå corespunzåtor care reapare. Mergi la medic pentru un control. Sanatate!

| Anonim973 a răspuns:

Nu e nimic neobisnuit, daca ai fost pe-afara, pe vremea asta, sau daca ai umblat dezbracata prin casa. Daca nu ai facut astea, roaga-ti parintii sa te duca la un doctor. Bafta.

| JustARandomN00b a răspuns:

Nu este nimic grav daca racesti asa de des, e din cauza sistemului imunitar. Odata cu varsta incepi sa nu mai fi asa de predispus la raceli.Vizita la doctor este si ea optionala, doctorul nu iti face nimic special, doar iti prescrie niste medicamente. Si nici medicamentele nu sunt mereu bune, pentru ca daca iei prea multe, sistemul tau imunitar se va obisnuii cu ele si nu vor mai avea efect. Iti recomand sa ramai acasa, sa stai in pat, sub o patura si sa mananci multe fructe.