| Edy_Muscalu_1990 a întrebat:

Acu 3 zile am fost la fotbal si m a calcat un baiat foarte destept pe glezna pe moment am simtit o durere iar pe urma am putut sa mai joc dupa 2 3 zile de la incident a inceput sa mi se umfle putin glezna dar nu ma doare chiar asa tare si pot sa calc in pamant cu picioru aveti idee ce ar putea fi? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Nu e vorba de nicio fractura. Pur si simplu cred e o entorsa usoara. Asemenea accidentari sunt frecvente si deloc grave. Cremele sau pungile cu gheata nu sunt necesare. Singurul si cel mai bun tratament este sa iti aloci cateva zile de repaus. Am avut foarte multe asemenea accidentari pe vremea cand jucam handbal si de fiecare data am procedat la fel si mi-a trecut.

2 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Ar putea fi vorba de vreo entorsa, sau mai grav o fractura. Mergi la medic.

| Seven07 a răspuns:

Ai putea avea o luxatie! Iti recomand sa te duci la un medic, iar pentru a scapa de umflatura, comprese cu apa rece, ajuta mult. Dar sa nu uiti ca, chestiile astea nu sunt jocuri, trebuie sa vizitezi un medic, pentru ca daca e luxatie, nu o tratezi si poate deveni fractura! Numai bine