| AlexAg00 a întrebat:

Acum 2 zile am avut o extractie dentara iar locul respectiv in momentul de fata are o culoare cam urata, aproximativ neagra, nu stiu cum sa descriu. Ce inseamna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe orice rana deschisa se formeaza cheag (de sange), maronie.
Rolul lui este protejarea ranii pana ce se formeaza pielea noua pe potiunea ranita (2-4 saptamani), dupa care cade singur. Nu-i voie s-o indepartezi fortat, intrucat se poate infecta!
Cand am fost copil mic, mereu am avut asemenea cheaguri pe genunchi si pe coate, din cauza cazaturilor, si n-am murit inca happy
Stai linistit, va disparea de la sine, doar sa clatesti locul bine cu apa statuta dupa fiecare mancare, sa nu ramane resturi in rana.

| Violleta2022 a răspuns:

Fa garagara cu ceai CALDUT de musetel si eventual plimba ceaiul cu putere prin gura, ca sa scoata cheagurile de sange de acolo si sa se vindece locul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil cheaguri de sange

| CinVasileeee a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa spui, dar fatu meu e sa te duci la un dentist!