| CreEppY a întrebat:

acum 3 zile m-am ras si mi-au aparut niste bubute rosii, unele ca m-am taiat dar celelate cred ca de la o iritatie dar nu sunt sigur. Acum cele de la iritatie s-au transformat, cred, in niste cosulete albe si sincer imi este cam frica pentru ca am citit pe un site ca la epilarea cu ceara nu stiu si daca la ras, daca ti-ai luat piele se va forma o chestie mare de puroi si vei muri. Nu stiu si daca la mine este cazul pentru ca sunt doar punctulete. Si daca dau cu mana prin zona aceea ma ustura putin, dar trebuie sa trag mana peste piele nu doar sa ating. Ce as putea face? Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DeathOfDreams a răspuns:

La epilarea cu ceară, nu cred că se poate ajunge la puroi și la moarte. Și chiar daca se poate, te duci la cineva care are experiență. La salon sau ceva prieteni care știu, iar în persoane de genu poți avea încredere. Și în legătură cu situația ta, nu este ceva grav. Pentru ca să nu se mai irite, pielea trebuie să se obișnuiască mai întâi cu epilarea. Este important să aștepți să dispară coșurile pâna la următoarea epilare. Pentru a grăbi vindecarea, aplică puțină cremă de gălbenele sau gel de aloe vera. Nu folosi niciun produs care are alcool sau ulei. Nu sunt indicate pentru că-ți vor afecta pielea sensibilă. Lama aparatului de ras trebuie mereu ascuțită, atlfel, firele de păr vor fi retezate doar la suprafață și nu tăiate de la rădăcină. happy