| Letta a întrebat:

Ajutati-ma va rog
Pe 30 iunie mi-a venit menstruatia pe 2 iulie am inceput sa iau pastile yasmin. Am luat toata luna iar pe 28 iulie am avut contact sexual protejat, dar s-a rupt prezervativul. Pe 30 iarasi trebuia sa-mi vina menstruatia. Dar pana acum 2 august inca nu mi-a venit. Este riscul sa fi ramas insarcinata. Sau e de la pastile ca intarzie. Tin sa mentionez ca pana acum mi-a venit tot timpul regulat fata intarzieri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Pastilele de obicei iti intarzie menstruatia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai baut pastilele? serios?

daca ai dereglari menstruale in urma administrarii pastilelor anticonceptionale atunci consulta medicul care ti le a prescris

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă în primele 7 zile de administrare NU ai avut contact sexual neprotejat, atunci NU există risc de sarcină deoarece, în data de 28 iulie - când s-a rupt prezervativul - erai protejată de AC!
Dacă nu ai uitat să iei vreo tabletă, NU se pune problema unei sarcini;)

AC le-ai terminat în 22 iulie, iar menstra ar fi TREBUIT să apară la 2-3 zile după terminarea cutiei; deci, menstra trebuia să apară prin 24-25 iulie, NU în 30 iulie ( cum zici tu )!
De asemenea, SPER că ai început următoarea cutie de AC în data de 30 iulie!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685ID=33678

Majoritatea AC pot genera amenoree secundară ( ca reacţie ADVERSĂ )!

Dacă menstra NU apare nici la terminarea celei de-a 2-a cutii, atunci, ÎNAINTE de a începe a 3-a cutie, TREBUIE să faci 2 teste de sarcină corecte ( în cele 7 zile de pauză ) şi apoi mergi la ginecologul care ţi le-a PRESCRIS!
Controlul ginecologic îl faci în perioada de pauză, ÎNAINTE de a începe a 3-a cutie de Yasmin ( pentru ca ginecologul să poată să-ţi schimbe, eventual, tipul de AC )!

Toate cele bune!