| SpectralSong a întrebat:

Buna TPU:* alaltaieri m-a durut sanul stang, si azi nu ma mai doare doar cand apas si simt langa mamelon o umflatura nu mare.dar incomoda. poate fi un nodul? la ce varsta apare? am doar 14 ani. straight face Poate fi si de la menstruatie si sa imi dispara dupa ce imi vine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba şi de un nodul/chist, dar NU trebuie să te gândeşti neapărat la ce este mai rău...

Durerea de sâni este şi un simptom pre/menstrual ( dar, mai apare, uneori, şi în perioada ovulaţiei ).
La fel, durerea de sâni poate apărea temporar, din cauză că sânii se dezvoltă ( se măresc ).

Oricum, dacă acea "umflătură" NU dispare în timp de 1-2 luni, atunci TREBUIE să mergi la medic pentru un control de specialitate şi, eventual, o mamografie.

Toate cele bune.

| rusnacvalentin a răspuns:

Da tot ce e posibil trebuie sa te adresezi urgent la medic...Stiu asa caz dar cu o persoana un pic mai matura