| simo102 a întrebat:

Buna TPU.Am 1.61 si 52 kg, stiu ca nu este normal. Vreu sa slabesc macar 4 kg.Am dilueta clepsidra si vreau sa o accentuez.Imi puteti recomanda va rog niste diete si exercitii de slabit? Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport!

Toate cele bune!

| simo102 explică (pentru bursuc001):

13 ani și sunt fată.Fac sauna des si exercitii zilnice si dulciuri foarte putine

| bursuc001 a răspuns (pentru simo102):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3-4 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă vei mai slăbi, vei ajunge SUBPONDERALĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

O zi frumoasă!

| simo102 explică (pentru bursuc001):

Mulțumesc,o zi frumoasă de asemenea

| bursuc001 a răspuns (pentru simo102):

Cu plăcere happy

Mulţumesc şi euwinking

| DjNick112 a răspuns:

IMC = 20.06, este foarte normal, nu mai slabi ca nu e bine, sa nu slabesti prea tare si sa ajungi vreo lesinata, crede-ma, ai greutatea normala.

| 12345Anonim a răspuns:

Eu zic ca nu mai trebuie sa slabesti.E bine ca vrei sa faci exercitii fizice. Este indicat sa faci miscare cel putin 30 min pe zi.Nu iti recomand diete daca esti in crestere. Exercitii poti sa cauti pe net, sunt si filmulete